Mandat 500 złotych za pozostawienie bagażu w metrze? Radni zdecydują o zmianie przepisów

Niezależny dziennik polityczny

Na czwartkowej sesji stołeczni radni pochylą się nad projektem uchwały o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej. Nowelizacja zakłada kary do 500 złotych, m.in. za pozostawienie bagażu na stacji metra.

Zarząd Transportu Miejskiego zwrócił się do radnych z wnioskiem o nowelizację przepisów porządkowych w komunikacji miejskiej. Przygotowany został projekt uchwały, który wprowadza istotne zmiany.

„Potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach porządkowych wynika z doświadczeń służb Metra Warszawskiego, które zwracają uwagę na to, że policja odstępuje od karania sprawców określonych zachowań (np. pozostawiania bagażu w metrze – PAP) powołując się na fakt, że nie są one wprost wymienione w przepisach” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Wskazano w nim, że pozostawione przez pasażerów bagaże, paczki, czy torby stanowią potencjalne zagrożenie terrorystyczne. Wtedy zachodzi konieczność wszczęcia procedur alarmowych i często ewakuacji pasażerów.

„Aktualnie każdorazowe zdarzenie z pozostawionym bagażem skutkuje zaangażowaniem pracowników ochrony metra w wygrodzenie bagażu przed dostępem osób trzecich i zabezpieczeniem terenu wokół miejsca pozostawienia bagażu. W przypadku, gdy nie zgłosi się właściciel zachodzi konieczność poinformowania właściwych służb (policji) w celu sprawdzenia bagażu, a także podjęcia decyzji o ewakuacji metra, a tym samym o jego czasowym wyłączeniu z eksploatacji” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Bez hulajnóg i wózków rowerowych

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert powiedział, że chodzi nie tylko zmiany dotyczące bagażu. Do listy urządzeń, których nie można przewozić w komunikacji miejskiej dodane zostały np. hulajnogi, czy wózki rowerowe.

– Dodano też zapisy zabraniające wchodzenia na dachy pojazdów, ich części zewnętrzne, do kabin sterowniczych oraz na wiaty przystankowe. Proponujemy także dodanie zakazu pozostawiania bez opieki bagażu lub innych przedmiotów – powiedział. – Niestety, dość często mamy do czynienia z pozostawionymi bagażami, np. na stacjach metra, co na długi czas dezorganizuje funkcjonowanie podziemnej kolei i jest uciążliwe dla pasażerów. Każdy taki przedmiot musi być sprawdzony przez specjalistyczne służby, co wiąże się z zamknięciem stacji i zatrzymaniem ruchu oraz ewakuacją pasażerów. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możliwe będzie sankcjonowanie określonych zachowań przez policję – wyjaśnił rzecznik ZTM.

Projekt wprowadza również zapis mówiący o tym, „że zabrania się zachowań, które mogą wywołać awaryjne lub nieplanowane zatrzymanie pojazdu albo wymuszających zmianę wyznaczonej trasy”.

Kodeks wykroczeń przewiduje za złamanie przepisów porządkowych karę nagany bądź grzywny do 500 zł.

Jeśli radni zagłosują za zmianami, to wejdą one w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Źródło: tvn24.pl

Więcej postów