Rzecznik KE po słowach Jourovej: ustawa ws. SN nie usunęła wszystkich przeszkód

Rzecznik KE po słowach Jourovej: ustawa ws. SN nie usunęła wszystkich przeszkód

Według wstępnej oceny Komisji Europejskiej, polska ustawa o Sądzie Najwyższym nie uchyliła kwestionowanych przepisów dotyczących sądownictwa – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, podkreślając jednocześnie, że “nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi”. Wczoraj tak samo tzw. ustawę prezydenta Dudy oceniła wiceszefowa KE Věra Jourová.

Věra Jourová wyraziła swą ocenę w czwartek w Parlamencie Europejskim, gdy na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zapytano ją, czy polska nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy.

– Nie, nie wypełnia. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała – stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Jak informuje TVN24, rzecznik KE został w czwartek poproszony przez korespondenta tej stacji o komentarz do słów Jourovej.

– Nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych. Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie – zaznaczył Wigand.

Jednak dopytywany przez Sokołowskiego, na jakiej podstawie wiceszefowa KE wydała swoją opinię, rzecznik KE odpowiedział, że “według wstępnej oceny Komisji, nowe przepisy przyjęte przez Polskę, mające likwidować Izbę Dyscyplinarną, nie uchyliły kwestionowanych przepisów dotyczących sądownictwa”.

– Szczególnie nie została usunięta przeszkoda, by właściwe sądy mogły z urzędu oceniać wymogi niezależności i ustanowienia przez prawo. Nie usunęły też przepisów, które kwalifikują taką ocenę z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne – wyjaśnił Christian Wigand.

Jak dodał, KE podzieliła się tymi obserwacjami z Polską w ramach rozmów o implementacji KPO.

– Nie jest to jednak formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, gdyż nie jesteśmy jeszcze na tym etapie procedury. Polska nie przesłała wniosku o płatność z Funduszu Odbudowy, a porozumienie operacyjne, które jest warunkiem jakiejkolwiek wypłaty, nie zostało jeszcze uzgodnione – dodał Wigand.

rp.pl