Rzeszów. “Religia w Polsce nie jest obowiązkowa”

dziennik polityczny 2

Obywatele Ukrainy to w zdecydowanej większości osoby wyznające prawosławie. W polskich szkołach nauczana jest religia zgodna z wyznaniem rzymskokatolickim. Fundacja “Wolność od Religii” zorganizowała kampanię billboardową, informującą, że religia w polskich szkołach nie jest obowiązkowa.

W Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, we Wrocławiu, Białymstoku oraz w Radomiu pojawiły się billboardy informujące o tym, że religia w szkołach w Polsce nie jest obowiązkowa. W stolicy województwa podkarpackiego takie informacje pojawiły się na banerach przy al. Powstańców Warszawy i Batalionów Chłopskich. 

“Obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski, zmagają się z wieloma problemami. Są zestresowani, wielu z nich nie zna języka polskiego. Są wdzięczni za pomoc i często zapisując dzieci do przedszkola czy szkoły, “z automatu” podpisują wszystko, co zostanie im podsunięte” – informują organizatorzy akcji. 

Religia nie jest obowiązkiem. Kampania Fundacji “Wolność od Religii”

Plakaty przykuwają wzrok ukraińskimi barwami. Napisy na nich są w dwóch językach, polskim i ukraińskim, i informują o zasadach uczęszczania dzieci w Polsce na lekcje religii. Chodzi o to, że jeśli rodzic chce, aby jego pociecha uczęszczała na takie zajęcia, musi podpisać stosowną deklarację. 

“Religia w Polsce nie jest obowiązkowa. Jeśli rodzice nie złożą pisemnego życzenia, aby dziecko uczestniczyło w lekcjach religii katolickiej, dziecko nie ma obowiązku uczęszczać na te zajęcia” – napisali autorzy akcji. 

Stwierdzenie “religia katolicka” nie pojawia się przypadkowo. Fundacja tłumaczy, że “słowo religia oznacza w praktyce religię katolicką”. Na zajęciach nacisk kładzie się tylko na wyznanie rzymskokatolickie. Rzadko dzieci uczą się o islamie, buddyzmie czy chociażby prawosławiu.

W miastach pojawiają się też billboardy informujące o możliwości wypisania ucznia z lekcji wychowania do życia w rodzinie oraz o tym, że szkoły mają obowiązek umożliwić uczniowi uczestnictwo w zajęciach religii, którą on wyznaje. 

Będzie wznowienie kampanii. Od września

Banery pojawiły w miastach 16 maja. – Są wykupione do końca czerwca, ale planujemy kontynuować tę informacyjną kampanię we wrześniu, kiedy rozpocznie się rok szkolny – mówi jedna z członkiń fundacji.

“Fundacja opłaciła ze środków 1 proc. zebranych w roku podatkowym 2021 wynajem 27 nośników” – wyjaśnia fundacja. 

Według amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center Ukraina jest w przeważającej mierze ortodoksyjnym chrześcijańskim krajem, w którym prawie ośmiu na dziesięciu dorosłych (78 proc.) identyfikuje się jako osoba prawosławna. Dane Operation World z 2010 r. wskazują, że religię rzymskokatolicką wyznaje tam około 1 proc. obywateli.

Fundacja “Wolność od Religii” działa na rzecz rozdziału Kościoła od państwa oraz ochrony praw osób bezwyznaniowych. Występuje w imieniu i w obronie tych, którzy doświadczają dyskryminacji z powodu swojego światopoglądu.

wyborcza.pl

Więcej postów