Austriacki tygodnik o Zełenskim: „Wampir napędzany przez traumę żydowskich przodków”

Austriacki tygodnik o Zełenskim

„Uuu, antysemityzm” – mniej więcej taka była reakcja na „dogłębną analizę psychologiczną” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, którą zamieszczono w austriackim tygodniku „News”.

W tygodniku próbowano przeprowadzić analizę psychologiczną obecnego prezydenta Ukrainy. O Zełenskim napisano w artykule, że to „człowiek, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając – jak wampir”.

Dalej autor stwierdza, że przywódca Ukrainy jest napędzany przez „traumę żydowskich przodków”.

Artykuł bardzo szybko spotkał się z dużą krytyką i oskarżeniami o antysemityzm. Jako jeden z pierwszych, zwrócił na niego uwagę felietonista Christian Ortner.

Według Ortnera „porównanie polityka pochodzenia żydowskiego z wysysającym krew wampirem” miało wcześniej miejsce w propagandowych nazistowskich magazynach, takich jak „Der Stuermer” czy „Voelkische Beobachter”.

Interpretację Ortnera poparli historycy i żydowska wspólnota wyznaniowa – informuje „Spiegel”. „Wszyscy doszli do tego samego wniosku: tekst szerzy czysty antysemityzm” – pisze portal.

Autor analizy, Horst Pirker, przeprosił za swój artykuł, ale twierdzi, że ci, którzy porównują go do nazistowskich artykułów propagandowych, posuwają się za daleko.

Pirker złożył pozew przeciwko Ortnerowi, a dotyczy on zniesławienia i strat finansowych. Autor żąda od felietonisty 20 tys. euro zadośćuczynienia.

Faktem jest, że Żydzi byli przedstawiani w nazistowskiej propagandzie jako wampir. Jednocześnie w psychologii często pojawia się słowo „wampir” (np. emocjonalny wampir). Natomiast w samym artykule kwestie wampiryzmu i żydowskiego pochodzenia Wołodymyra Zełenskiego nie łączą się.

ŹRÓDŁO: STEFCZYK.INFO, NCZAS

Więcej postów