Unia chce od Polski ponad 750 mln zł! W ramach kar za zmiany w sądownictwie

Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro (około 750 mln zł) – poinformował we wtorek komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders w Parlamencie Europejskim.

Podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się debata na temat stanu praworządności w Polsce i na Węgrzech. W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 1 mln euro (4,7 mln zł) dziennie, by zapobiec temu, co nazwał “poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego i wartości UE”.

– Co do sytuacji w Polsce (…) Komisja poinformowała Radę o rozwoju wydarzeń w ostatnich miesiącach, w tym o kilku orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących podstawy porządku prawnego Unii – przekazał Reynders

Komisarz wyraził żal, że “nie może dziś przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności w Polsce i na Węgrzech (…), mając jednocześnie nadzieję, że toczące się postępowanie w sprawie art. 7 umożliwi władzom polskim i węgierskim zastanowienie się, jak odpowiedzieć na wyrażone (przez KE) obawy”.

Komisarz Reynders przyznał w swoim przemówieniu, że KE z uwagą śledzi informacje dotyczące zmian w polskim ustawodawstwie mających na celu modyfikację mechanizmu dyscyplinarnego sędziów, mając zapewne na myśli zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Fakt, że jak się wydaje istnieje impuls w kierunku zreformowania mechanizmu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce jest pozytywnym krokiem – powiedział urzędnik i podkreślił, że suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego osiągnęła kwotę 160 milionów euro.

Co bylibyśmy w stanie sfinansować za taką kwotę? Można byłoby choćby przeznaczyć kolejne środki na wsparcie dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w lutym, że w budżecie zostało zarezerwowanych na ten cel 586 mln zł. Zaplanowano zakup 215 tys. komputerów i laptopów oraz 3 tys. tabletów.

700 milionów to także kwota, jaką rząd przeznaczy w latach 2022-2025 w ramach “Programu Wsparcia Mistrzów”. Pieniądze popłyną szerokim strumieniem do przedstawicieli kilku dyscyplin: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej czy hokeja.

Na 700 mln zł oszacowano koszt zarezerwowania specjalnych pociągów dla uciekających przed wojną ukraińskich uchodźców. To także kwota, w której można byłoby zbudować np. szpital.

(Fakt, PAP)

Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim.

KE zabrała głos na temat praworządności w Polsce. 

Polski rząd nie odniósł się jeszcze do słow unijnego komisarza. 

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Więcej postów