Algierczyk z wojskowego więzienia Guantanamo odesłany do swojego kraju

Algierczyk z wojskowego więzienia Guantanamo odesłany do swojego kraju
Niejaki Sufiyan Barhoumi, który miał byćł instruktorem w obozie Al-Kaidy, został deportowany do Algierii. O odesłaniu więźnia z Guantanamo poinformowało w sobotę 2 kwietnia amerykańskie Ministerstwo Obrony.

Sekretarz Obrony Lloyd Austin powiadomił Kongres o zamiarze repatriacji Barhoumiego do Algierii „we współpracy z algierskimi partnerami” jeszcze w lutym. Ma to być kolejny krok do likwidacji stworzonego po zamachach z 11 września 2001 roku więzienia w bazie USA na Kubie.

Barhoumi oskarżony w 2005 roku o terroryzm. Postawiono mu zarzut bycia instruktorem w obozie Al-Kaidy. Szkoli m.in. dwóch Saudyjczyków w produkcji zdalnych detonatorów do ładunków wybuchowych.

W 2008 roku Pentagon wycofał te zarzuty. W 2016 r. komisja rewizyjna Guantanamo stwierdziła, że jego dalsze przetrzymanie „nie jest już konieczne”, by chronić bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Zostaje odesłany 6 lat później.

W sumie 37 internowanych nadal przebywa w Guantanamo. 18 kwalifikuje się również do repatriacji, w przypadku siedmiu osób ich sprawy rozpatruje Komisja Rewizyjna, a dziesięć innych, w tym rzekomy pomysłodawca ataków z 2001 roku, Khalid Sheikh Mohammed, znany jako „KSM”, czeka na decyzję komisji wojskowej.

ONZ wezwało Stany Zjednoczone w styczniu do zamknięcia więzienia wojskowego w Guantanamo, miejscu „nieustannego łamania praw człowieka”. Waszyngton wyraził zgodę, ale rozwiązanie problemu terrorystów, wobec których brakuje dowodów do skazania, ciągle jest dalekie od realizacji.

Jeszcze w czerwcu 2006 Sąd Najwyższy USA wydał wyrok stwierdzający, iż komisje wojskowe ustanowione Rozkazem Wojskowym z 2001 roku są sprzeczne z prawem USA i prawem międzynarodowym. W odpowiedzi na wyrok prezydent Bush podpisał ustawę o komisjach wojskowych (ang. Military Commision Act). Ustawa ta pozbawia amerykańskie sądy prawa do rozpatrywania wniosków w sprawach legalności zatrzymania osób niebędących obywatelami USA przetrzymywanych jako „wrodzy bojownicy”.

O tym, kto zostanie uznany za „wrogiego bojownika”, decyduje Trybunał ds. Weryfikacji Statusu Bojowników, składający się z trzech oficerów USA. Od sierpnia 2004 do marca 2005 status ten nadano 520 z 558 przesłuchiwanych osób.

Od pierwszych transferów do Guantanamo w styczniu 2002 w bazie było przetrzymywanych 779 osób z ponad 40 krajów – najwięcej z Arabii Saudyjskiej i Jemenu, w tym 17 nieletnich.

Źródło: AFP

Więcej postów