DZIEŃ 4. Operacja wojskowa Rosji

Operacja wojskowa Rosji

Raporty będą pojawiać się codziennie w okolicach godziny 19:30-20:00 i będą dotyczyć 24h do godziny 19:00 dnia wrzucenia wpisu. Ponadto będę dodawać krótki raport pomocniczy około godziny 10:00-11:00 z wydarzeń nocnych, jednakże z racji tego, że będą to ,,świeższe” informacje, to mogą być one trudniejsze do weryfikacji, więc w głównym raporcie będę potwierdzać co okazało się prawdą, a co nie.

Informacje ogólne:

Mija czwarty dzień wojny obronnej na Ukrainie po niesprowokowanej rosyjskiej agresji. I czwarty dzień ukraińskie państwo wciąż istnieje. Pomimo oczywistych trudności funkcjonuje administracja, działają służby publiczne, a w cieniu rosyjskich bombardowań toczy się życie. Nie ma już żadnych wątpliwości, że sztab Federacji Rosyjskiej mocno się przeliczył zakładając, że Ukraina jako państwo błyskawicznie rozpadnie się w obliczu inwazji. Wcześniej skłócona scena polityczna zjednoczyła się, a wśród narodu wystąpiło prawdziwe pospolite ruszenie i to nawet u rosyjskojęzycznych obywateli. Ponadto pojawiają się kolejne doniesienia, że rosyjscy żołnierze poborowi nie czują motywacji do walki z Ukraińcami i w związku z tym rosyjski sztab zmuszony został do rzucenia na front żołnierzy kontraktowych z tzw. desantu, którzy są lepiej zmotywowani do walki. Ponadto na teatr działań docierają kolejni Czeczeni. Ważną informacją jest to, że Rosjanie wciąż nie są w stanie w pełni przejąć ukraińskiego nieba, dalej operuje ukraińska obrona plot, a ponadto Ukraińcy wciąż posiadają jakąś ograniczoną liczbę sprawnych samolotów bojowych. Potwierdzone fotograficznie jest zniszczenie przynajmniej kilkunastu rosyjskich samolotów od początku konfliktu. Nie pojawiły się z kolei żadne zdjecia/nagrania rzekomo strącenych dwóch rosyjskich IŁ-76 o których donoszono wczoraj, można więc to włożyć w folder pt. ,,wojna informacyjna”. Pojawiły się za to dwa potwierdzone nagrania zniszczeń rosyjskiego sprzętu przez ukraińskie drony.

Nie zapominajmy jednak, że sytuacja Ukrainy jest bardzo trudna. W nocy trwał prawdopodobnie najsilniejszy ostrzał miast od początku wojny. Bardzo aktywne było rosyjskie lotnictwo. Ponadto pojawia się coraz więcej informacji, że Rosjanie mogą zacząć uderzać w infrastrukturę cywilną taką jak terminale paliwowe, elektrownie i gazociągi, aby złamać morale ukraińskiego społeczeństwa i tym zapewnić sobie przewagę w wojnie. Preludium do tego może być zniszczenie gazociągu w Charkowie. Warto przy tym wspomnieć, że (wbrew początkowym doniesieniom o ataku rosyjskim) płonący skład paliwa pod Kijowem to dzieło wojsk ukraińskich, które zniszczyły go, aby nie pozwolić przeciwnikowi na jego przejęcie.
Pomimo iż ukraińskie siły zbrojne walczą z godnym podziwu uporem, to zaczyna pojawiać się coraz więcej informacji (również z oficjalnych źródeł), o kończącej się amunicji i coraz poważniejszych brakach w racjach żywnościowych, a także przemęczeniu żołnierzy. Wsparcie od państw NATO nie dotarło jeszcze do jednostek frontowych i wydaje się, że istnieją poważne problemy z przerzutem logistycznym w obliczu rosyjskiej przewagi powietrznej.
Rosjanie wyraźnie też zmienili taktykę na froncie, stąd może się pozornie wydawać, że osiągnęli dzisiaj dużo mniej niż w dniach poprzednich. Wydaje się, że w końcu zrozumiano taktykę wojsk ukraińskich, która polegała na przepuszczaniu kolumn zwiadowczych i pancernych wgłąb kraju, a następnie uderzaniu w jadące za nimi kolumny logistyczne. Jak w poprzednich dniach internet zasypywały nagrania ze zniszczonych kolumn zaopatrzeniowych, tak dzisiaj ich niemal brak. Zniszczone kolumny sprzętu należały ewidentnie do zwiadu, bądź wojsk frontowych. Rosjanie więc kontynuują taktykę z dnia wczorajszego, a więc metodycznego zabezpieczania przejętego terenu.

Na jednym froncie jednakże Ukraińcy bezsprzecznie wygrywają – na froncie dyplomatycznym. Warto byłoby dokładnie opisać temat, jednakże w tych raportach chcę skupiać się przede wszystkim na sytuacji na na froncie, więc opis będzie w jak największym skrócie. Państwa NATO wprowadzają sankcje SWIFT – przełamano w końcu opór Niemiec -, zablokowano znaczną część rosyjskich rezerw finansowych, a szereg państw tzw. wolnego świata wysyła Ukrainie wsparcie materialne i finansowe. Ponadto informacją która dotarła dosłownie w momencie pisania tego raportu jest to, że Unia Europejska sfinansuje zakup sprzętu i broni dla Ukrainy. Jest to sytuacja zupełnie bezprecedensowa.
Państwa naturalnie przyjazne Rosji, takie jak Chiny, zachowują dystans do całego konfliktu.
Opublikowane komunikaty wywiadu brytyjskiego świadczą o tym, że rosyjski rząd nie przewidział tak mocnej reakcji państw zachodnich.
Oficjalnie też potwierdzono, że Ukraina otrzymuje dane wywiadowcze od USA, co podejrzewano od początku konfliktu. Tłumaczy to precyzyjność ukraińskich kontrataków i tak sprawnego wzmacniania punktów oporu na trasie przemarszu wojsk rosyjskich.

Front południowy:
Pod całonocnym ostrzałem znajdowały się Chersoń, Mikołajów, Mariupol i Zaporoże. Liczne doniesienia o wzmożonej aktywności rosyjskiego lotnictwa. Przez całą noc Rosjanie trzymali w okrążeniu Chersoń, a Mikołajów znajdował się pod atakiem prawdopodobnie żołnierzy desantu – nie jest jasne czy morskiego, czy powietrznego. Mikołajów jednakże się wybronił i w obliczu klęski Rosjanie wycofali się porankiem, znosząc też oblężenie Chersonia – prawdopodobnie z obawy o rozciągnięte linie logistyczne.
Ciężkie walki przez cały dzień trwają w Tomkaku, Mihailiwce, Wasyliwce oraz Dniprorudnie. Zwłaszcza w tym ostatnim doszło do sytuacji o której warto wspomnieć – rosyjskie pojazdy pancerne, które przełamały linie ukraińskiego wojska i zmierzały dalej w kierunku Zaporoża, zostały zatrzymane przez nieuzbrojonych cywilów, którzy zablokowali drogę własnymi ciałami. Wyraźnie skonsternowani pancerniacy wycofali się.
Rosjanie przez cały dzień przygotowywali atak w kierunku Mariupola. Wywiad USA opublikował informację desancie morskim pod Berdiańskiem, który częściowo Rosjanie kontrolują od wczoraj. Około godziny 18:00 czasu kijowskiego ukraiński MON poinformował, że rosyjska piechota morska naciera w kierunku Mariupola. W informacjach dosłownie sprzed chwili podano, że Rosjanie kontrolują Berdiańsk – nagrania żołnierzy rosyjskich na ulicach zdają się to potwierdzać.

Front północny:
Obecnie jest frontem najbardziej intensywnych i najcięższych walk. W raporcie porannym pisałem, że brak wystarczających dowodów na ukraińskie kontrataki w nocy, jednakże już teraz możemy być co do nich pewni. Po początkowym szturmie, prawdopodobnie tzw. ,,kadyrowców”, Ukraińcy przystąpili do kontrnatarcia, które trwało aż do południa. Uzyskano lokalne przełamania i zadano nieprzyjacielowi ciężkie straty w Irpinie i Hostomelu odzyskując obie miejscowości. Nie udało się jednak uchwycić słynnego już lotniska. W godzinach popołudniowych nastąpiło kontrnatarcie rosyjskich WDW, które ustabilizowało front na tym odcinku. Ponadto Rosjanie zajęli Borodiankę i podjęli próbę uderzenia na Kijów z tego odcinku w czym, być może, odnieśli pewne sukcesy, gdyż pojawiły się nagrania rosyjskich konwojów w Motiżinie na zachód od Kijowa. Brak jednakże dokładnych informacji, mgła wojny jest zbyt gęsta.
Niemniej bitwa o Kijów jest obok bitwy o Charków miejscem w którym ukraińskie wojska wykazują się największą kompetencją, a Rosjanie mają wyraźne problemy logistyczne wynikające z niewystarczalnej przepuszczalności dróg od granicy z Białorusią. Warto też dodać, że miasto znajduje się pod nieustannym ostrzałem rakietowym, również zza granicy białoruskiej.

Front wschodni:
Dzień na wschodzie znów upłynął pod znakiem oblężenia Sumów i Czernichowa. Wojska rosyjskie nie przerywają intensywnego ostrzału miast, a prawdopodobnie pododdziały zwiadowcze kilkukrotnie testowały ukraińską obronę na przedmieściach. Oblężeni Ukraińcy z kolei kilkukrotnie podejmowali próby szarpania rosyjskich kolumn przemieszczających się po obwodnicach w czym odnieśli pewne sukcesy.
Wg. niepotwierdzonych jeszcze informacji Rosjanie kontrolują znajdującą się wcześniej pod oblężeniem miejscowość Konotop. Wydaje się to być o tyle prawdopodobne, że rosyjskie wojska zostały sfilmowane znacznie dalej na zachód, m.in. w miejscowościach: Niżin, Sribne i Hadiach. Ciężkie walki toczone są w Niżinie i Sribnie, pojawiają się nagrania zniszczonych rosyjskich pojazdów.
Przez cały dzień ciężkie walki toczono w Charkowie. Żołnierze rosyjskiego WDW dokonali szturmu na miasto. Zdaje się, że obrońcy wpuścili ich do miasta, a następnie pokonali w ciężkich walkach ulicznych, które trwały cały dzień. Ogłoszono, że w pełni wyparto Rosjan z miasta, jednakże wydaje się, że na przedmieściach wciąż przebywają rosyjskie wojska. Lotnictwo FR jest bardzo aktywne w regionie, a ponadto na miasto spadają rakiety kierowane. Mieszkańców Charkowa może czekać ciężka noc, gdyż patrząc się na ilość zaangażowanych środków Rosjanom zależy na przełomie na tym punkcie frontu. Obrońcy Charkowa stali się, obok obrońców Kijowa, symbolem niezłomności na całej Ukrainie. Zajęcie miasta mogłoby więc być potężnym ciosem dla morale społeczeństwa.
Ponadto, po wycofaniu się wojsk Ukraińskich z obszaru, Rosjanie skonsolidowali front na południowym-wschodzie dokonując połączenia z wojskami z Obwodu Ługańskiego.

Więcej postów