Są pierwsze sankcje USA dla Rosji. Dotykają osób z bliskiego otoczenia Władimira Putina

Sankcje USA dla Rosji dotyczą osób z bliskiego otoczenia Władimira Putina. Pierwsza transza obejmuje dwa powiązane z Kremlem banki, WEB i PSB; zakaz obrotu rosyjskimi obligacjami. Sankcje zostały nałożone także na synów trzech znaczących postaci ze środowiska prezydenta Rosji. Ekspert Briana O’Toole’a uważa, że jest to “dość mocny ruch otwierający”. Jednak, jak podkreśla, pozostawia on spore pole manewru na wypadek dalszej eskalacji.

Sankcje dla Rosji Stany Zjednoczone ogłosiły dzień po uznaniu przez kraj   Władimira Putina   tzw. Donbaskiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Administracja prezydenta   Joe Bidena   we wtorek 22 lutego ogłosiła pakiet restrykcji finansowych. Złożyły się na nie trzy elementy:  sankcje przeciwko dwóm ważnym dla Kremla rosyjskim bankom, restrykcje dotyczące obrotu nowymi rosyjskimi obligacjami oraz dodatkowe sankcje personalne przeciwko synom osób z otoczenia Władimira Putina. 

Przeczytaj też:   Świat reaguje na orędzie Putina. Jest zapowiedź nałożenia sankcji na Rosję  

Objęte sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych banki to  Wnieszekonombank (WEB) i Promswiazbank (PSB) oraz 42 kontrolowane przez nie podmioty.  Pierwszy z nich jest  piątą  co do wielkości  instytucją finansową  w Rosji o aktywach wartych 53 mld dolarów. Jak powiedział PAP Brian O’Toole, były wysoki urzędnik resortu finansów odpowiedzialny za sankcje, WEB właściwie nie jest bankiem, lecz  “książeczką czekową Putina” , państwowym organem dostarczającym fundusze m.in. na państwowe inwestycje, np. w infrastrukturę. Objęcie go sankcjami oznacza, że  zostanie odcięty od amerykańskiego systemu finansowego, jego środki znajdujące się pod jurysdykcją USA zostają zamrożone, a amerykańskie podmioty nie mogą wchodzić z nim w żadne transakcje.  Co ciekawe, jedną ze spółek zależnych objętych sankcjami na WEB jest  klub piłkarski CSKA Moskwa. 

Przeczytaj też:   Nord Stream 2 wstrzymany przez Niemcy. To sankcje związane z działaniami Władimira Putina  

Drugi z banków, PSB,  jest ósmym największym w Rosji i specjalizuje się w finansowaniu rosyjskiego MON,  obsługuje 70 proc. kontraktów wojskowych i jest dostawcą usług bankowych dla rosyjskich żołnierzy i pracowników MON. Znacjonalizowany w 2018 bank był też używany przez Kremla do omijania sankcji USA.

Restrykcje dotyczące obrotu rosyjskim długiem są rozszerzeniem sankcji nałożonych na Rosję w kwietniu ub.r. w związku m.in. z  ingerencją w amerykańskie wybory.  Wtedy jednak zakaz obrotu dotyczył jedynie  rynku pierwotnego , co miało głównie znaczenie symboliczne. Teraz restrykcje obejmują  wszelki obrót rosyjskimi obligacjami wyemitowanymi od marca bieżącego roku  również na  rynku wtórnym , co przez niektórych ekspertów było do niedawna uważane za  “opcję nuklearną”. 

Sankcje dotyczące rynku pierwotnego są sygnałem. Sankcje wtórne byłyby prowadzeniem wojny za pomocą środków ekonomicznych”

– mówił wówczas w rozmowie z PAP analityk Foreign Policy Research Institute Maximilian Hess.

Przeczytaj też:   USA: Rosja ma listę osób do aresztowania lub zabicia w Ukrainie  

Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych powiedział, że sankcje obejmujące rosyjski dług oznaczają   odcięcie  Rosji od możliwości uzyskiwania środków na rynkach zachodnich , a w efekcie “wyższe koszty pożyczania, mniejszą zdolność inwestowania, niższy wzrost gospodarczy i mniejsze zdolności produkcyjne, a także całkowite obniżenie zdolności Władimira Putina do wywierania presji na arenie międzynarodowej”.

 Sankcje personalne  objęły natomiast  synów trzech bliskich współpracowników Putina.  Ich ojcowie już wcześniej zostali objęci sankcjami.  Chodzi o szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, zastępcę szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa. 

Przeczytaj też:   Prezydent Ukrainy komentuje uznanie przez Rosję samozwańczych republik. Co jeszcze znalazło się w odezwie do narodu?  

Syn Bortnikowa Denis jest w zarządzie jednego z największych rosyjskich banków VTB. Syn Kirijenki Władimir jest szefem firmy VK Group, kierującej popularnym serwisem społecznościowym Wkontaktie. Syn Fradkowa Piotr jest zaś prezesem objętego sankcjami banku PSB.

Objęci sankcjami oligarchowie używają członków rodziny, by przemieszczać aktywa i ukrywać swoje potężne majątki. Te desygnacje obierają za cel ważnych Rosjan w wewnętrznym kręgu Putina, uważanych za uczestników kleptokracji rosyjskiego reżimu”

– napisał amerykański resort skarbu.

“To jest dość mocny ruch otwierający, który uderzy w rosyjską gospodarkę” – powiedział PAP O’Toole. Zaznaczył jednak, że o  bardzo ciężkich sankcjach  — takich, które  wywołają falę panik, bankructw i gwałtowny odpływ kapitału  — będzie można mówić, jeśli na listę sankcji wpisze się największe rosyjskie instytucje finansowe, w tym  banki VTB i Sbierbank , które  odpowiadają m.in. za większość wypłat emerytur i płac  oraz stanowią ponad połowę wszystkich rosyjskich aktywów sektora bankowego. Według zapowiedzi administracji sankcje te jednak  zarezerwowane są na wypadek dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

(Tseo/PAT)

Władimir Putin jest prezydentem Rosji.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Więcej postów