Ważny termin w sprawie podatków. Decyzja do dziś

Dziennik polityczny

Tylko do poniedziałku 21 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Termin obowiązuje podatników, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej. Decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa między innymi na sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej przypomniało, że przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 r., mają czas co do zasady do 20 lutego 2022 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (skala podatkowa, tzw. liniówka, lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Podkreślono, że decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

Resort zwrócił uwagę, że ponieważ 20 lutego przypada w niedzielę, to zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej termin ulega przesunięciu na kolejny dzień roboczy, tj. poniedziałek 21 lutego.

Polski Ład – zmiany dla firm

Polski Ład wprowadził wiele przepisów, które mają wpływ na dochody przedsiębiorców rozliczających się według różnych form opodatkowania.

Jednym z najważniejszych elementów Polskiego Ładu z punktu widzenia firm są zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Jeszcze w 2021 mniejsi przedsiębiorcy płacili zryczałtowaną składkę zdrowotną bez względu na to, ile zarobią. W 2021 roku było to 381,81 zł.

Teraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym będą musieli zapłacić składkę proporcjonalną do faktycznego dochodu, natomiast opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w wysokości uzależnionej od wielkości uzyskiwanych przychodów. Przynajmniej dla części przedsiębiorców oznacza to wzrost obciążeń.

Tak jak w przypadku pracowników także przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, od stycznia stosowana jest wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz podniesiony próg podatkowy (120 000 zł), powyżej którego obowiązuje 32-procentowa stawka PIT. Tę grupę przedsiębiorców obejmuje także tak zwana ulga dla klasy średniej.

TVN24.PL

Więcej postów