Dwa sondaże, ale jeden wniosek. Tusk i Hołownia groźni dla PiS. A co z notowaniami obecnej władzy?

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę byłoby to starcie równych sił: Zjednoczonej Prawicy i opozycji (z zaznaczeniem, że tę ostatnią traktujemy jak międzypartyjny sojusz, w którym nie utworzono wspólnej listy). Tak wynika z obu ostatnich sondaży. Owszem, Prawo i Sprawiedliwość wciąż przoduje w rankingach, ale – jeśli wierzyć analizom sondażowni IBRIS, które zlecił portal Onet – Koalicja Obywatelska urosła względem wcześniejszego badania o ponad 9 pkt. procentowych i depcze po piętach władzy. Z sondażu Social Changes, wykonanego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika z kolei, że Zjednoczona Prawica wygrywa, ale gdyby KO i Polska 2050 Szymona Hołowni wspólnie rzuciły rękawicę PiS-owi, wynik pojedynku mógłby wiele zmienić w polskiej polityce.

Koalicja Obywatelska odnotowała ogromny wzrost poparcia i jest coraz bliżej PiS – wynika z najnowszego sondażu partyjnego IBRiS dla Onetu. W badaniu sprawdzono też scenariusz wyborów, w których startowałaby Agrounia. Nowy sondaż IBRiS na zlecenie Onetu został przeprowadzony w dniach 11-12 lutego 2022 roku na próbie 1,1 tys. osób.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS, które wspólnie z Solidarną Polską, może liczyć na 32,5 proc. głosów.

– To wzrost o ponad dwa punkty proc. względem badania ze stycznia. Wówczas w naszym sondażu PiS popierało 30,1 proc. badanych – czytamy.

Tuż za partią Jarosława Kaczyńskiego znalazła się Koalicja Obywatelska.

– Ugrupowanie, któremu przewodzi Donald Tusk, wskazało 29,3 uczestników sondażu. Partia zanotowała jednak ogromny wzrost poparcia względem stycznia, gdy jej poparcie wynosiło 20,2 proc. – podaje Onet.

Na trzecim stopniu podium znalazła się Polska 2050. Partia Szymona Hołowni zdobyła w badaniu 8,6 proc. poparcia, co jest znacznym spadkiem, gdyż w styczniu wynik tej partii wynosił 12,1 proc. Konfederacja osiągnęłaby 8,4 proc. (-0,2 pkt proc.) poparcia. Na kolejnym miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 5,6 proc. Jest to również spadek z poziomu 7,3 proc. w styczniu.

Poza Sejmem znalazłoby się PSL. Partia ta może liczyć na 4,3 proc. poparcia. W styczniu ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza miało 6 proc. poparcia.

– Grupa wyborców niezdecydowanych to 11,3 proc. ankietowanych – pisze Onet.

W sondażu sprawdzono też scenariusz wyborów, w których startowałaby Agrounia. Wówczas rezultaty sondażu wyglądałyby następująco: PiS – 32,7 proc., KO – 28 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni – 8,1 proc., Konfederacja – 7,7 proc., Lewica – 6,3 proc., PSL – 4,1 proc., Agrounia –2,7 proc.

Najnowsze badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl też jest ciekawy. Zjednoczona Prawica sporo w nim zyskuje, a poparcie dla Koalicji Obywatelskiej jest bez zmian. Traci za to PSL, które oddala się od progu wyborczego.

W tym badaniu chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 38 proc. badanych, co oznacza wzrost aż o 7 pkt proc. w porównaniu z poprzednią próbą badawczą.

Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 26 proc. respondentów. Nie ma tu więc zmian. Nie uległo zmianie również poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni – 12 proc. Zsumowany wynik obu opozycyjnych ugrupowań to 38 proc., a więc tyle samo ile wynosi w badaniu poparcie dla Zjednoczonej Prawicy.

2 punkty procentowe straciła Konfederacja, na którą wskazało 10 proc. badanych. Lewica także traci 2 punkty; obecnie formację tę popiera 8 proc. badanych. Na Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 2 proc. badanych – o 2 proc. mniej niż w poprzedniej fali naszych badań.

KO od stycznia zyskała według sondażu IBRIS 9 pkt proc. poparcia.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS, które wspólnie z Solidarną Polską, może liczyć na 32,5 proc. głosów. Tak wynika z sondażu IBRIS. Sondaż Social Changes pokazuje, że Zjednoczona Prawica może liczyć nawet na 38-procentowe poparcie.

FAKT.PL

Więcej postów