Meta buduje superkomputer AI. To ma być najszybsza maszyna na świecie

Meta buduje superkomputer AI. To ma być najszybsza maszyna na świecie
Facebook od dawna zakładał, że sztuczna inteligencja może pomóc w trudnym zadaniu moderowania postów. Teraz firma macierzysta – Meta – podjęła krok, który może przybliżyć go do tego celu. Superkomputer Meta został zaprojektowany z myślą o następnej generacji systemów uczenia maszynowego.

Meta ogłosiła swój nowy AI Research SuperCluster (RSC) – superkomputer, który ma być wykorzystywany do projektów badawczych nad AI. Superkomputer, nad którym prace trwały od dwóch lat, może ostatecznie pomóc gigafirmie w opracowaniu znacznie potężniejszego oprogramowania AI – sztucznej inteligencji potencjalnie przydatnej do trudnych zadań, takich jak wykrywanie mowy nienawiści w postach. „Dzięki RSC możemy szybciej trenować modele [AI], które wykorzystują sygnały wielomodalne – na przykład, aby zrozumieć kontekst postu, w tym język, obrazy i ton” – skomentował Shubho Sengupta, inżynier oprogramowania w Meta (do niedawna: Facebook) w wywiadzie dla CNN Business.

Obecnie najszybszy superkomputer w Stanach Zjednoczonych i drugi najszybszy na świecie – Summit Departamentu Energii USA – był dotąd wykorzystywany do wspomagania badań nad takimi rzeczami, jak nieznane białka. Kilka gigantów technologicznych, takich jak Microsoft Nvidia, również posiada superkomputery na własny użytek.

Meta poinformowała, że – to stan na styczeń – firmowy superkomputer zawiera 6 080 układów GPU (ang. Graphics Processing Unit), co potencjalnie czyni go jednym z najpotężniejszych na świecie. Przy obecnym rozmiarze może on równać się z superkomputerem Perlmutter w Narodowym Naukowym Centrum Obliczeniowym Badań Energetycznych, który zajmuje piąte miejsce na świecie w rankingu superkomputerów. Jednak po ukończeniu prac pod koniec tego roku, ma być on wyposażony w 16 tys. układów GPU – Meta spodziewa się, że będzie w stanie osiągnąć wydajność obliczeniową bliską pięciu eksaFLOPSów, czyli 5 kwintylionów operacji na sekundę. Jeśli to się powiedzie, będzie to najszybszy superkomputer na świecie.

Naukowcy będą mogli używać superkomputera do „płynnej analizy tekstu, obrazów i wideo jednocześnie” i wymyślać nowe narzędzia rzeczywistości rozszerzonej – zapowiada Meta. Z czasem firma ma nadzieję, że umożliwi to „zbudowanie zupełnie nowych systemów AI”, które będą w stanie wykonywać trudne obliczeniowo zadania, takie jak tłumaczenia w czasie rzeczywistym dla dużej grupy ludzi, którzy mówią różnymi językami – podaje CNN.

Wczesne testy wykazały, że superkomputer może trenować duże modele językowe trzy razy szybciej niż system, z którego obecnie korzysta Facebook. Oznacza to, że model AI, którego wytrenowanie przy użyciu istniejącego systemu zajęłoby dziewięć tygodni, mógłby zostać wytrenowany w trzy tygodnie przy użyciu superkomputera. Meta ma nadzieję, że superkomputer pomoże w budowie technologii niezbędnych do stworzenia Metaverse – szumnie zapowiadanej przyszłości Facebooka.

CNN

Więcej postów

polub nas!