Wspólna lista opozycji zdecydowanie wyprzedza PiS. Nowy sondaż

Na PiS chce głosować 29 proc. wyborców, a na KO — 26 proc. — wynika z sondażu Kantar przeprowadzonego na zlecenie Koalicji Obywatelskiej. Z badania wynika również, że wspólny blok większości opozycji zdecydowanie wyprzedziłby partię rządzącą.

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej ponad jedną czwartą głosów (26 proc.). Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który zostałby poparty przez 15 proc. wyborców. Poza czołową trójką uplasowała się Konfederacja uzyskująca poparcie na poziomie 9 proc. głosów oraz Lewica z 5 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 4 proc. poparcia wyborczego, ugrupowanie Kukiz’15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów.

9 proc. pytanych jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.

  Reszta tekstu pod materiałem wideo.  

Ankieterzy zapytali też o preferencje wyborcze w wariancie startu części opozycji w jednym bloku. Gdyby doszło do zjednoczenia KO, PSL, Lewicy i Polski 2050, wspólna lista tych ugrupowań mogłaby liczyć na 42 proc. poparcia.

Prawo i Sprawiedliwość wskazało 30 proc., a Konfederację 10 proc. badanych. Sondaż nie ujął startu w opozycyjnym komitecie Lewicy, która otrzymałaby 6 proc. głosów.

W tym wariancie rośnie odsetek niezdecydowanych — do 11 proc.

66 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę (12 grudnia). 29 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 24 proc. respondentów. 14 proc. raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

56 proc. ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby udział w wyborach. „Raczej tak” odpowiedziało 21 proc. Do wyborów na pewno nie chce iść 12 proc. respondentów, a 8 mówi, że „raczej” nie chce. 3 proc. nie ma zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-18 stycznia metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na grupie 1000 dorosłych Polaków.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL

Więcej postów