Św. Bobola uratował sytuację na granicy polsko-białoruskiej? Tak przekonuje posłanka z klubu PiS

W ostatnich dniach doszło do spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z posłami Solidarnej Polski. Rozmowy dotyczyły ustawy mającej dać pracodawcy możliwość testowania pracowników pod kątem koronawirusa. Na sejmowym korytarzu napotkana została posłanka Maria Kurowska, należąca do klubu PiS przedstawicielka SP. Parlamentarzystka pojawiła się w Sejmie z figurką św. Andrzeja Boboli. Jak to tłumaczyła?

– Solidarna Polska ma wątpliwości, czy ustawa Hoca – o weryfikacji covidowej – doprowadzi do celu i będzie skuteczna – powiedział szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapytany, czy jego partia jako koalicjant Zjednoczonej Prawicy poprze projekt ustawy przygotowany przez PiS.

Rząd we wtorek 18 stycznia ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej tzw. ustawę Hoca. Wskazał, że „zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy”. Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finansowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Projekt przygotowała grupa posłów PiS, m.in. Czesław Hoc.

Minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa.

– Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia – powiedział Niedzielski. We wtorek projekt trafił na posiedzenie rządu, który pozytywnie go ocenił, zwracając uwagę na to, że jest to „projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy”.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Justyna Dobrosz-Oracz zaczepiła na sejmowym korytarzu posłankę Solidarnej Polski Marię Kurowską. Reporterka zapytała o rozmowy polityków SP z kierownictwem PiS. Kurowska pojawiła się na spotkaniu z figurką św. Andrzeja Boboli. Jak swoje zachowanie tłumaczyła reprezentantka ugrupowania kierowanego przez Zbigniewa Ziobro?

– W rozwiązywaniu trudnych polskich spraw trzeba nie tylko polegać na własnym umyśle, ale trzeba się odwołać do Pana Boga – powiedziała Kurowska.

Posłanka nawiązała w dalszej części rozmowy do konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. – Od 2 grudnia, od czasu, gdyśmy sprowadzili relikwie świętego do kaplicy sejmowej, zaczęło się uspokajać na granicy – stwierdziła posłanka.- Ja jestem „winowajcą” tych relikwii – dodała z dumą przedstawicielka SP.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z posłem Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy”. Znalazły się tam zapisy mówiące o tym, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów.

Projekt, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie trafił w miniony czwartek do drugiego czytania.

FAKT.PL

Więcej postów