Rząd zareagował na rezygnację członków Rady Medycznej. „Formuła doradcza zostanie zmieniona”

„W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona; zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera ministrowi zdrowia” – poinformowało w piątek 14 stycznia Centrum Informacyjne Rządu. To reakcja rządu Mateusza Morawieckiego na rezygnację większości członków Rady Medycznej.

Radę Medyczną działającą przy premierze Mateuszu Morawieckim 14 stycznia opuściło 13 z 17 członków.

Dziś część członków Rady Medycznej złożyła rezygnację, uzasadniając ją przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium. Rezygnujący członkowie Rady Medycznej uzasadniali swoją decyzję także zachowaniem osób, które negują zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią”

– napisało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

  Rada Medyczna   została powołana w listopadzie 2020 roku w związku z pandemią COVID-19. Jest  organem pomocniczym premiera     Mateusza Morawieckiego  . Do zadań Rady należy przede wszystkim  analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju ,  opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.  Do 14 stycznia zasiadło w niej 17 ekspertów.

Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami — w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów — Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia”

– czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.

Centrum Informacyjne Rządu napisało, że „premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za  przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień”.  Przedstawiciele Mateusza Morawieckiego napisali również, że eksperci „zadeklarowali jednocześnie  gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem , ale w  innej formule niż dotychczas „.

Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało, że z powodu rezygnacji 13 z 17 członków Rady Medycznej  „formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona.  Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów  Ministrowi Zdrowia”. 

Pod rezygnacją z bycia członkiem Rady Medycznej podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.  Rezygnacji nie złożyło czworo członków  tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19  prof.     Andrzej Horban   . 

(Tseo/PAT)

Centrum Informacyjne Rządu wydało oświadczenie w sprawie Rady Medycznej.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!