Awantura w szeregach PiS. Joannie Lichockiej nie podoba się zachowanie ministra Czarnka

Nie milkną echa po kontrowersyjnych słowach małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która szczepionki przeciwko koronawirusowi nazwała „eksperymentem”. Najpierw o dymisję kurator z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem pokłóciła się europosłanka PiS Beata Mazurek. Teraz krytycznych słów nie szczędzi szefowi resortu posłanka Joanna Lichocka.

„Minister Adam Niedzielski ma oczywiście rację. Niestety spór w sprawie obowiązkowych szczepień nauczycieli i służb jest sporem realnym ale politycznym, nie merytorycznym. A żarty ministra Czarnka na temat słuchu i 'wieczorowej’ pory pisania tweetów nie są fortunne w kontekście epidemii” – napisała posłanka Joanna Lichocka na Twitterze.

Skomentowała w ten sposób spór wokół małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, której dymisji domaga się minister zdrowia Adam Niedzielski, a broni jej szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Urzędniczka w ubiegły piątek 7 stycznia gościła w Radiu Zet, gdzie stwierdziła, że jest przeciwna obowiązkowym szczepieniom, a szczepionki nazwała „eksperymentem”. – Uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Konsekwencje eksperymentu nie są sprawdzone. Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać. To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – tak powinno być – powiedziała Barbara Nowak.

Jeszcze tego samego dnia przeprosiła za swoje słowa w mediach społecznościowych. „Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego” – napisała na Twitterze.

Dymisji kurator domagała się opozycja, ale również niektórzy politycy PiS. „Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję! Ambasador RP w Czechach zostanie odwołany, bo 'nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi’. Czy i jaka będzie decyzja w związku z tą wypowiedzą Panie Czarnek? A może są równi i równiejsi?” – zapytała na Twitterze ministra edukacji europosłanka Beata Mazurek, domagając się dymisji kurator Nowak.

Kiedy Przemysław Czarnek nie odpowiedział, napisała następnego tweeta: „Hej, Czarnek, Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi”.

W końcu minister edukacji odniósł się do tych wpisów. „A propos pytań Beaty Mazurek i wielu innych, pojawiających się od piątku – w załączeniu zaświadczenie.” – napisał, dołączając   zdjęcie zaświadczenia lekarskiego   stwierdzającego, że jest zdrowy, a jego słuch jest „prawidłowy”.

Tego samego dnia Czarnek skomentował sprawę w RMF FM. – Nie jestem głuchy, dobrze słyszę. Pani europoseł Beata Mazurek, którą niezwykle szanuję i bardzo lubię, zachowuje się tak, jak się zachowuje. To jest jej sposób bycia, wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Generalnie wszystkim moim przyjaciołom zalecam większą wstrzemięźliwość w mediach społecznościowych. Zwłaszcza wieczorami – powiedział minister.

Przemysław Czarnek zdecydował, że nie zdymisjonuje Barbary Nowak ze stanowiska kuratora. – Mógłbym osobiście odwołać Barbarę Nowak, ale uznaliśmy, że to nie ma sensu, bo w wielu obszarach jest świetnym kuratorem – powiedział we wtorek 11 stycznia minister w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info.

Dodał, że odbył z kurator „długą dyskusję”. – Wyraziłem stanowczą opinię co do jej wypowiedzi na temat szczepionek, uznając ją za szkodliwą. Mówienie o tym, że to eksperyment jest stanowiskiem szkodliwym i bezzasadnym. Barbara Nowak sama przyznała, że jako historyk nie powinna się wypowiadać się na tematy medyczne – podkreślił Czarnek.

Joanna Lichocka chce, aby Przemysław czarnek zdymisjonował kurator Barbarę Nowak.

Przemysław Czarnek broni małopolskiej kurator oświaty.

Joanna Lichocka uważa, że żarty Czarnka są nieodpowiednie w czasie pandemi..

Przemysław Czarnek broni kurator Nowak, twierdząc, że jest dobrym urzędnikiem.

Dymisji kurator domaga się Joanna Lichocka, Beata Mazurek i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!