Prof. Krasnodębski zdradza Faktowi plan PiS na relacje z Unią w 2022 roku. Co z obiecanymi milionami i karami za Turów?

Sylwia Nowosińska, dziennikarka Fakt.pl

Europoseł Zdzisław Krasnodębski (61 l.) w rozmowie z Faktem nie kryje, że o kompromisie w napiętych relacjach z Unią Europejską na razie nie ma mowy. Winą za całą sytuację obarcza przedstawicieli unijnego organu. – Staramy się załagodzić konflikt z Komisją Europejską. Problem jest taki, że rozwiązanie konfliktu zależy od obu stron – mówi Krasnodębski w rozmowie z Faktem. W jego ocenie tej woli ze strony Unii na razie nie ma. Odpowiedział też na pytanie, czy Polska zapłaci kary za działalność kopalni Turów i Izbę Dyscyplinarną.

Prof. Zdzisław Krasnodębski przekonuje, że wina dotycząca napiętej sytuacji w relacjach Polski z Komisją Europejską może wynikać z…braku wiedzy po stronie unijnych komisarzy. – Obserwuję z bliska pracę niektórych komisarzy, którzy długo są w Brukseli i to jest trochę nieznajomość sytuacji politycznej w różnych krajach i oni sami przyznają, że żyją w pewnej bańce medialnej. Trochę się boją z niej wyjść. To jest szkodliwy konflikt dla UE. Takie głosy pojawią się już w innych krajach UE, nawet w Niemczech było kilka głosów na ten temat – twierdzi prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z Faktem.

Prof. Krasnodębski odpowiedział też na pytanie, czy rząd PiS po nowym roku zapłaci wielomilionowe kary za działalność kopalni w Turowie i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, które nałożył na nas unijny Trybunał. – Nie zapłacimy kar. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (23,9 mld euro * dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek – przyp. red.) to jest decyzja komisji przytrzymująca, w zasadzie niegodna z prawem. Uważamy i takie głosy mnożą się wśród unijnych prawników, że TSUE i Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje. W związku z tym ten problem, to jest już nie tylko problem Polski, ale problem ustrojowy Unii Europejskiej – przekonuje Krasnodębski w rozmowie z Faktem.

– Do tej pory pisano, że to jest konflikt kraju zagrożonego autorytaryzmem z Unią Europejską. Myślę, że to jest sprawa nieco bardziej ogólna. Mianowicie dotyczy Unii i kompetencji państw członkowskich. A to, że organizacja sądów jest kompetencją państw członkowskich, jest zapisane w traktatach. To nasz argument, który długo nie był wysłuchiwany. Mamy jednak zrozumienie ze strony naszych partnerów w Unii Europejskiej, np. pani minister ds. polityki zagranicznej z Hesji – przekonuje Krasnodębski odnosząc się do niedawnej wypowiedzi heskiej minister ds. UE Lucii Puttrich. Zdaniem Puttrich, Niemcy powinny łagodzić unijne spory, nie tylko z powodu oporów przeciwko zbytniej centralizacji UE w samych Niemczech, ale także dlatego, że spory zakłócają rozwój Unii.

Jak przygotować się na zagrożenie ze strony Rosji? Jakie działania podejmie polski rząd w obliczu napiętej sytuacji w Kazachstanie i gromadzących się wojsk Putina na Ukrainie? Zdaniem prof. Krasnodębskiego w tej kwestii nie ma nieporozumień. – W tej sprawie, jak w kwestii ochrony naszej granicy zewnętrznej, wszyscy byliśmy jednego zdania: że jest zagrożenie ze strony Rosji. Nie ulega zazwyczaj wątpliwości, że tam gdzie łamane są prawa człowieka, wszyscy jesteśmy zgodni i działamy razem. Pozostaje natomiast pytanie: jakie działania można podjąć. Prezydent Biden podejmuje rozmowy z Putinem, a UE została z tego wyłączona. Wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borella na te rozmowy nie zaproszono. W tej kwestii będziemy działać z sojusznikami. Możemy liczyć na NATO i Amerykanów – deklaruje Krasnodębski w rozmowie z Faktem.

Fakt rozmawiał z europosłem Zdzisławem Krasnodębskim podczas Europejskiego Panelu Obywatelskiego, który odbył się w dniach 7-9 stycznia 2022 r. w Pałacu Kultury i Nauki i w Kolegium Europejskim w Natolinie. Ok. 200 obywateli europejskich w różnym wieku i ze wszystkich państw członkowskich UE, którzy uczestniczyli w wydarzeniu osobiście lub zdalnie i przyjęło 51 zaleceń dotyczących wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć Europa w związku z klimatem, środowiskiem i zdrowiem. Prof. Zdzisław Krasnodębski jest przedstawicielem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Z ramienia frakcji należy do zarządu konferencji.

FAKT.PL

Więcej postów