Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd rozważa nowe obostrzenia. Decyzja jeszcze w tym tygodniu!

Czy rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Adam Niedzielski na antenie RMF FM zapowiedział, że decyzji w tej sprawie należy się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. Jak wyjaśnił, może to oznaczać „ograniczenie działalności gospodarczej”. Czy to oznacza kolejny lockdown? W połowie grudnia rząd zmniejszył limity m.in. w kawiarniach i kinach, zakazał również działalności dyskotek (z wyjątkiem sylwestra). Jednak nadal mogą odbywać się duże imprezy masowe. Restrykcjom mają nie podlegać jedynie ozdrowieńcy oraz zaszczepieni, ale w praktyce rzadko zdarza się, by paszporty covidowe były sprawdzane. Podobnie sprawa ma się w kwestii maseczek.

Adam Niedzielski poinformował rankiem, 3 stycznia na antenie RMF FM o 6422 nowych zakażeniach koronawirusem. Podkreślił przy tym, że „widzimy rosnącą skalę wzrostów zakażeń”.

 Rząd chce walczyć z rosnącą liczbą zakażeń nowymi obostrzeniami, problem w tym, że obecne nie są przestrzegane,  o czym świadczą, chociażby sceny z koncertu sylwestrowego Polsatu. W Zakopanem Nowy Rok przywitało około 20 tys. osób. Większość nie miała na sobie maseczek, a prośby organizatorów o ich założenie, kwitowała gwizdami!

– Startowaliśmy trzy dni temu z przyrostu 10 proc., a wczorajszy przyrost jest powyżej 25 proc. Siłą rzeczy jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy – dodał.

Minister zdrowia, pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że „jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia”.

–  Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające  – zaznaczył.

Adam Niedzielski zapowiedział, że  „prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma”.

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że  „będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej” . Wskazał też na możliwe  „inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc”.

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Niedzielski powiedział, że „należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem”.

– W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności – ocenił.

Nowe restrykcje wprowadzają także inne europejskie kraje. W Paryżu od 31 stycznia obowiązuje nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. We Włoszech zaostrzono natomiast restrykcje dla niezaszczepionych w regionach objętych żółtą strefą. Od 10 stycznia nieposiadający tzw. zielonej przepustki, potwierdzającej wyleczenie bądź zaszczepienie, nie będą moli wejść do kina, teatru, biblioteki, na koncert. Nie zostaną również wpuszczeni do lokali gastronomicznych.

FAKT.PL

Więcej postów