Kaczyński ma strategię na 2022 rok. Jego były współpracownik zdradza szczegóły

Partia rządząca kończy ten rok z niestabilną większością w Sejmie i wieloma problemami wewnętrznymi, które je trapią. Jednak Jarosław Kaczyński ma plan na przyszły rok dla PiS. Były współpracownik prezesa PiS i politolog Andrzej Anusz uważa, że Kaczyński ma gotowy plan działania na przyszły rok i szykuje się do „decydującej rozgrywki”.

Dr Andrzej Anusz to były poseł na Sejm i współzałożyciel Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. Politolog w rozmowie z Wirtualną Polską przekonuje, że prezes PiS szykuje się do „przyszłorocznych, dużych przetasowań w obozie władzy”.

– Kaczyński przygotowuje się na zmianę układu w rządzie. Gra będzie się toczyć o obecność Zbigniewa Ziobry w rządzie. I o możliwość wspólnego startu w wyborach z Solidarną Polską. Kaczyński będzie też się starał robić wszystko, by wzmocnić pozycję premiera Morawieckiego. Ma świadomość, że szef rządu będzie atakowany przez Ziobrę i jego ludzi — mówi portalowi Andrzej Anusz. Jego zdaniem, nie ma mowy o zmianie premiera i Mateusz Morawiecki dotrwa na swoim stanowisku do wyborów w 2023 r.

Anusz uważa, że prezes PiS zdecyduje się w przyszłym roku na rząd mniejszościowy, bez Zbigniewa Ziobry i jego formacji, Solidarnej Polski. W tym celu Kaczyński ma zawiązać sojusz z prezydentem Andrzejem Dudą. – Kaczyński i Duda chcą likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Chcą pieniędzy z Unii Europejskiej. Te pieniądze są podstawowym, fundamentalnym warunkiem dla PiS, by zawalczyć o trzecią kadencję. I one muszą trafić do Polski stosunkowo szybko. Bez tego PiS nie ma co marzyć o kolejnej kadencji — przekonuje politolog.

Zdaniem Anusza, prezes PiS będzie chciał zreformować wymiar sprawiedliwości bez udziału Zbigniewa Ziobry. – Zmiany w wymiarze sprawiedliwości są największą porażką tego obozu w ciągu sześcioletnich rządów. Jeśli minister Ziobro dalej będzie blokować scenariusz, którego realizacji chce prezes PiS, to Kaczyński nie będzie miał skrupułów, by Ziobrę poświęcić — mówi dr Anusz.

Jak twierdzi były współpracownik Kaczyńskiego, ten rok był dla prezesa PiS najgorszy od początku rządów, ponieważ nie udało się m.in uzyskać miliardów z Funduszu Odbudowy. Lider PiS obwinia za to Zbigniewa Ziobrę, ponieważ właśnie reforma sądów stała się przyczyną zablokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy i zablokowania pieniędzy, które miały popłynąć z Unii Europejskiej.

Źródło: Wirtualna Polska

Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska wicepremiera i skupi się na wzmocnieniu partii.

Dr Andrzej Anusz, były poseł i współpracownik Jarosława Kaczyńskiego z Porozumienia Centrum.

Jarosław Kaczyński i Andrzej Anusz na manifestacji w 1993 r. w rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Więcej postów