Byli prezydenci oceniają decyzję Dudy ws. lex TVN. Nie ma między nimi zgody

Sylwia Nowosińska, dziennikarka Fakt.pl

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy od dawna sprzeciwił się politykom obozu rządzącego i zawetował nowelizację ustawy medialnej nazywaną potocznie „lex TVN”. Byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski (67 l.) i Bronisław Komorowski (69 l.) oceniają, jak ta decyzja wpłynie na pozycję polityczną urzędującego prezydenta (49 l.). Obaj zgadzają się, że decyzja o zawetowaniu ustawy była słuszna, ale zdania co do jej wpływu na polityczną przyszłość Dudy są podzielone.

Prezydent Andrzej Duda wyraził swój sprzeciw wobec ustawy uchwalonej przez Sejm po raz 11. od początku pierwszej kadencji. Czy prezydenckie weto ws. tzw. „lex TVN” zaszkodzi, czy pomoże głowie państwa?

Bronisław Komorowski: Myślę, że ta decyzja umacnia pozycję prezydenta Dudy

Zdaniem Bronisława Komorowskiego po decyzji w sprawie veta pozycja Andrzeja Dudy w partii się umocni. – Myślę, że pan prezydent będzie teraz traktowany bardziej serio. Pokazał, że nie jest skłonny w każdej sytuacji zachowywać się wedle życzenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego – ocenia były prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Faktem.

– Mam nadzieję, że takie zachowanie zachęci prezydenta Andrzeja Dudę, aby w przyszłości ostrzej traktować różne radykalne, szkodliwe dla Polski pomysły, właśnie w stylu lex TVN, czy w stylu gwałtownych zmian w systemie praworządności. Myślę, że ta decyzja umacnia pozycję prezydenta Dudy we własnym obozie politycznym. Nie sądzę, aby prezydent mógł i chciał budować własny obóz polityczny. Sądzę, że zadowoli się tym, że jego własne zaplecze będzie traktowało go teraz bardziej poważnie – dodaje Bronisław Komorowski w rozmowie z Faktem.

– Prezydent Duda podjął bardzo słuszną decyzję. Zgadzam się nawet z jej uzasadnieniem. Jego pozycja w PiS–ie nigdy nie była mocna. Teraz będzie jeszcze słabsza, a w polityce tak jest, że przez swoje decyzje raz się zyskuje, raz się traci. Teraz prezydent Duda stracił swoje i tak słabe notowania. Uważam, że nigdy nie mógł liczyć na to, że przejmie przywództwo w PiSie. W następnych wyborach prezydenckich i tak nie może kandydować, więc nie powinno go to bardzo martwić, że straci notowania w partii. W przypadku lex TVN wykazał się samodzielnością i rzeczowym myśleniem – ocenia w rozmowie z Faktem Aleksander Kwaśniewski.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie przysługuje prawo weta (łac. veto – „nie pozwalam”) zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku. Głowa państwa może odmówić podpisania ustawy uprzednio uchwalonej przez Sejm RP. W kolejnym kroku decyzję głowy państwa może odrzucić Sejm. Potrzebna jest do tego większość kwalifikowana 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku „lex TVN” zebranie takiej większości może być dla PiS bardzo trudne.

Przyjęta przed świętami Bożego Narodzenia 2021 przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu, według jej autorów z PiS, uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy rozgłośni radiowych działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Oznaczać to mogło problemy koncernu TVN, którego właścicielem jest firma mająca siedzibę w USA.

FAKT.PL

Więcej postów