Spięcie Morawieckiego z Trzaskowskim. Premier pisze, że „coś niepokojącego dzieje się w Warszawie”. Prezydent stolicy odpowiedział. Celnie?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odpowiedział premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w sprawie potencjalnej zmiany nazwy ronda Dmowskiego w Warszawie na rondo Praw Kobiet. Wcześniej szef rządu napisał, że „coś niepokojącego” dzieje się w stolicy. „Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego” – stwierdził Morawiecki. „Panie premierze, Roman Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie” – odpowiedział prezydent Warszawy.

Warszawskie rondo Dmowskiego może niedługo zmienić nazwę na rondo Praw Kobiet. Radni podjęli w czwartek (9 grudnia) uchwałę o przyjęciu petycji, w której zaproponowano taką zmianę.

Formalnie nie oznacza to jeszcze, że już teraz rondo zmieni nazwę, ale Rada Warszawy dała jasny znak, że taka zmiana jest teraz bardzo możliwa. Za przyjęciem uchwały głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

To właśnie na tym rondzie działaczki Strajku Kobiet, symbolicznie zmieniały już w przeszłości tabliczkę z jego nazwą w czasie protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Najpierw głos w sprawie zabrał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

„Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie. Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego” – napisał Morawiecki na Facebooku.

– Czy to prezydent Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii. Rozdział, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości? – dywagował premier.

 Czytaj więcej:     „Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie”. O czym mówi premier Morawiecki?  

W sobotę wieczorem prezydent Warszawy odpowiedział Morawieckiemu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Panie Premierze, R. Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie – przypomniał Rafał Trzaskowski. „Pomnik przy al. Szucha czy Dw. Wschodni. Rondo jego imienia stało się symbolem walki o prawa kobiet. Te, które po kolei próbujecie «anulować»” – zaznaczył prezydent Warszawy.

Dodał, że wniosek, który tak zaniepokoił Morawieckiego, do warszawskiej rady miasta został złożony przez kobiety.

Morawiecki w swoim wpisie odnosił się też do historycznych nazwach ulic w Warszawie. „Czego możemy spodziewać się dalej? Czy na Muranowie zaraz wróci ul. Nowotki, a zamiast Alei Solidarności będzie znowu ul. Świerczewskiego?” – pisał.

Prezydent Warszawy odpowiedział też premierowi w sprawie świątecznych plakatów.

„Mam nadzieję, że z równym zaangażowaniem zajmie się Pan kolejkami karetek pod szpitalami, szalejącą drożyzną czy szemranymi interesami kolegów z rządu. Co do naszych plakatów, to przekaz jest jasny. Na święta życzymy każdemu, bez wyjątków, także Panu, wszystkiego dobrego” – zakończył swój wpis Rafał Trzaskowski.

Zielony sygnał, którzy dali radni w sprawie zmiany nazwy ronda, skomentował już Instytut Pamięci Narodowej. W specjalnym oświadczeniu IPN podkreśla swój „zdecydowany protest”.

„Roman Dmowski to jeden z ojców naszej Niepodległości, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla Polski. Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów” – czytamy we wpisie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Plany zmiany nazwy ronda są gorąco komentowane w sieci.

„Dmowski był patologicznym antysemitą, a jego zasługi są skrajnie przereklamowane. Rondo Dmowskiego w środku Warszawy to dowód zimnej obojętności na antysemityzm” – napisał na Twitterze prof. Jan Hartman, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

FAKT.PL

Więcej postów