Rząd Morawieckiego wiąże nowe nadzieje z rządem Niemiec. Wiceszef MSZ: liczymy, że bardziej realistycznie oceni współpracę z Rosją [WYWIAD]

W niedzielę po południu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński nie ukrywa w rozmowie z Faktem, że w relacjach polsko-niemieckich nie brakuje trudnych tematów. Jednym z nich jest kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że nowy rząd będzie znaczniej realistycznej oceniał współpracę z Rosją, szczególnie jeśli chodzi o nowych koalicjantów – powiedział Jabłoński.

 Paweł Jabłoński:  Nie spodziewam się resetu w stosunkach polsko-niemieckich, ponieważ mamy do czynienia z ewolucją w rządzie niemieckim. Główna partia koalicyjna, czyli SPD, uczestniczyła także w poprzednim rządzie, a więc o zasadniczej zmianie stanowisk i polityki nie sposób mówić. Z pewnością jednak a współpraca nieco będzie się różniła i inaczej zostaną rozłożone akcenty. Mamy nadzieję na wzmocnienie relacji w strategicznych dla nas obszarach. Piątkowa wizyta w Polsce szefowej MSZ Niemiec i dzisiejsza wizyta kanclerza Olafa Scholza, już na samym początku ich rządów, pokazuje, że jest szansa na zacieśnianie naszych stosunków.

 Jak pan sądzi, czym rząd Olafa Scholza będzie się różnił od rządu Angeli Merkel?

Trudno mi wskazać na jeden zasadniczy element, z pewnością w polityce wewnętrznej będzie to rząd bardziej lewicowy, bardziej liberalny, chociażby przez udział partii Zielonych. Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, mamy nadzieję, że ten rząd będzie znaczniej realistycznej oceniał współpracę z Rosją, szczególnie nowi koalicjanci.

 Jaką Polska ma strategię na relacje polsko-niemieckie?

Warto pamiętać, że mamy bardzo dużą zgodność w niezwykle ważnych sprawach strategicznych, takich jak współpraca gospodarcza. Na co dzień nasze gospodarki są bardzo silnie związane ze sobą. Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszechradzkiej są dziś dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym, większym niż Chiny. Do tego będziemy starali się przykładać większą wagę, mówić o tym, co nas łączy. Nie zapominając jednak, że mamy odmienne spojrzenie na wiele spraw, takich jak kwestia współpracy energetycznej z Rosją i Nord Stream 2. To zasadniczy punkt sporu. Nieustannie wskazujemy naszym niemieckim partnerom, że negatywnie oceniamy ten projekt, bo zagraża bezpieczeństwu Europy. I będziemy to kontynuowali.

 Ten temat poruszył minister Zbigniew Rau na piątkowym spotkaniu z szefową MSZ Niemiec. Czy jest szansa na zmianę polityki Niemiec w tej sprawie?

Nord Stream 2 bardzo wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Ukrainie. Liczymy, że nie dojdzie do eskalacji i Unia oraz NATO będą w stanie podjąć takie działania, które odstraszą Putina od ataku na Ukrainę. Jednym z takich działań jest ograniczenie możliwości szantażu gazowego, a takim projektem jest Nord Stream 2. Będziemy zatem nieustannie o tym mówić i przypominać, że nie powinno się Putinowi wkładać do ręki broni, którą może użyć – jeśli nie teraz, to za kilka miesięcy.

 Czy szefowa niemieckiego MSZ zapowiedziała nową politykę ws. Nord Stream 2?

W tej chwili zaczynamy relacje z nowym rządem niemieckim, za wcześnie jeszcze mówić, że doszło do jakiejś zmiany w polityce. Praca dyplomatyczna będzie kontynuowana i wymaga ona długiego czasu.

 Czy w czasie dotychczasowych rozmów pojawiły się deklaracje dotyczące większej pomocy ws. kryzysu na granicy z Białorusią?

Mamy ze strony Niemiec jednoznaczne wsparcie w tej sprawie, zarówno jeśli chodzi o poprzedni, jak i nowy rząd. Wsparcie będzie kontynuowane w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja. Dziś wydaje się, że nastąpiła zmiana, daleko jednak do rozwiązania, bo granica jest atakowana każdego dnia. Trzeba być uważnym i przewidywać, co się będzie działo w kolejnych miesiącach. Z całą pewnocią schematy przećwiczone od sierpnia do listopada mogą powracać i na to także uczulamy naszych niemieckich partnerów.

 W czasie rozmów, które prowadził minister Rau, pojawił się temat reparacji. Czy będzie on kontynuowany?

Z cała pewnością, bo to jest temat, który nie został rozwiązany, a Polska nigdy nie otrzymała odszkodowań za II wojnę światową. Uważamy, że sprawa nie jest zamknięta, ale jednocześnie widzimy, że rozwiązanie takich spraw wymaga czasu, to jest perspektywa nawet wieloletnia. Dopiero dziś zadośćuczynienie otrzymują państwa afrykańskie za czasy kolonializmu, za szkody sprzed ponad 100 lat. To pokazuje, o jakiej perspektywie czasowej mówimy. W tej sprawie także będziemy prowadzić pracę dyplomatyczną i kontynuować ją do skutku, bo ta sprawa wymaga rozwiązania. Przejawem tego jest utworzenie decyzją premiera Morawieckiego Instytutu Strat Wojennych, którego prace będą stanowić podstawę merytoryczną dla rozmów dyplomatycznych.

 Między Polską a Niemcami są też rozbieżności ws. sporu o praworządność. Czy on tym też była mowa na spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji?

O tym też była mowa, bo podkreślamy cały czas, że nie zgadzamy się, aby istniały rozbieżności w sposobie traktowania różnych europejskich państw. Uważamy, że jeśli w Niemczech dopuszczony jest system, w którym politycy nominują sędziów – nie mamy nic przeciwko temu, uważamy, że to wewnętrzna sprawa RFN – to nie możemy zgodzić się na to, żeby to, co jest uznawane za wewnętrzną sprawę Niemiec nie było uznawane za wewnętrzną sprawę Polski.

FAKT.PL

Więcej postów