W Polsce od grudnia tego roku zmienią się limity dla emerytów, którzy dorabiają do swojego świadczenia.
Zmiany dotyczą osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale dorabiają do emerytury. Aktualizacje dotkną także polskich rencistów.
Zmiany limitów
Emeryci i renciści będą musieli zacząć szczegółowo sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia albo zawieszenia wypłaty świadczeń. Od 1 grudnia 2021 roku limity zwiększą się względem ubiegłego kwartału. Na zmniejszenie emerytury lub renty nie wpłyną zarobki do 3 960,20 złotych brutto miesięcznie za okres od grudnia do lutego. To o ponad 100 złotych więcej niż wcześniej – zauważył portal Prawo.pl.
– Pilnować wysokości swoich dochodów muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie – poinformowała Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na region dolnośląski.
Osoba, która osiągnęła już powszechny wiek emerytalny – 60 lat dla kobieta oraz 65 lat dla mężczyzna – może dorabiać bez żadnych limitów. Świadczenie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu brutto w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Natomiast w razie osiągania przychodu brutto w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulegnie zawieszeniu.
Emerytury w Polsce
W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury w Polsce wyniesie co najmniej pięć proc. – zapowiedziała już w październiku tego roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polityk jednocześnie zastrzegła, że ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym przyszłego roku.
W 2022 roku minimalne świadczenie dla polskiego emeryta ma więc wynieść ponad 1 300 złotych. Obecnie to dokładnie 1 250,88 złotych.
Poziom waloryzacji ma być ustalony w oparciu o kilka czynników ekonomicznych, takich jak potencjalny wzrost inflacji.