Sondaż dla „Rzeczpospolitej”: Polacy chcą muru na granicy z Białorusią

Sytuacja na granicy z Białorusią wciąż jest napięta. Na miejscu znajduje się 1200 żołnierzy, a także funkcjonariusze policji oraz Straży Granicznej. W perspektywie narastającego konfliktu ponad połowa respondentów opowiedziała się za budową zapory na granicy z Białorusią.

Sondaż dla dziennika przeprowadził SW Research. Uczestnikom zadano jedno pytanie: czy popierają budowę zapory na granicy Polski z Białorusią? Według wyników nieco ponad 57 proc. respondentów odpowiedziało „tak”. Przeciw było zaledwie 19 proc. ankietowanych. 23,5 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Co ciekawe częściej za budową zapory na granicy opowiedzieli się mężczyźni. 62 proc. z nich odpowiedziało „tak”. Tymczasem odpowiedzi twierdzącej udzieliło 53 proc. ankietowanych kobiet.

Biorąc pod uwagę wiek respondentów, najczęściej budowę zapory popierały osoby między 25. a 34. rokiem życia. „Za” opowiedziało się 60 proc.

Ponadto za słuszną budowę zapory uważa ponad 60 proc. osób o dochodach nie wyższych niż 1000 zł. Rzadziej niż ogół badanych pozytywny stosunek do powstania umocnień wyrażają osoby z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców (co drugi z nich).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-17 listopada 2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*