Mur na polskiej granicy. Unia oburzona

Clement Beaune, francuski minister do spraw europejskich, skrytykował decyzję polskich władz w sprawie budowy muru na wschodniej granicy kraju. Przekazał, że budowa murów i tworzenie zasieków na granicach zewnętrznych Unii jest „sprzeczne z wizją europejskich wartości”.

Beaune podkreślił jednak poparcie dla polskiego rządu, który „stawia czoła prowokacyjnym działaniom władz Białorusi masowo przywożącym imigrantów w rejon granicy”. Zdaniem francuskiego ministra, najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii miałoby być wzmożenie kontroli na granicach.

Dodał także, w styczniu, kiedy Francja obejmie prezydencję Unii, wyśle więcej europejskiej straży granicznej tam, „gdzie będzie to potrzebne”.

Wizyta Andrzeja Dudy w Paryżu

Krytyka budowy muru na granicy miała miejsce w przeddzień wizyty Andrzeja Dudy w Paryżu. Jak poinformowała kancelaria prezydenta, Duda będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

„Rozmowy dotyczyć będą współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz ochrony granicy UE” – podała KPRP.

onet.pl

Więcej postów