Warszawa. Rafał Trzaskowski: Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć

Marsz Niepodległości organizowany przez Roberta Bąkiewicza nie powinien się odbyć – powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. We wtorek prezes zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że tegoroczny Marsz Niepodległości odbędzie się pod hasłem „Niepodległość nie na sprzedaż”.

– Za każdym razem mówię jasno, że Marsz Niepodległości organizowany przez pana Bąkiewicza nie powinien się odbyć. Mówię, że są używane symbole, dlatego zawsze występuję, żeby marsz przygotowany przez takich ludzi nie był w Warszawie organizowany – powiedział Trzaskowski w Onet.pl.

„Epidemia to nie jest czas na organizowanie aż tak wielkich demonstracji”

Wskazał, że kiedy kieruje wniosek do sądu o zakazanie Marszu Niepodległości „najczęściej sąd staje na stanowisku, że a priori nie można zakazać przed marszem tego typu zgromadzenia”. – Inaczej było w pandemii, sąd się przychylił do mojego wniosku. Mam nadzieję, że teraz będzie tak samo, że epidemia to nie jest czas na organizowanie aż tak wielkich demonstracji – oznajmił.

Na uwagę, dziennikarza, że PO zorganizowała wielką demonstrację w obronie Polski w UE w minioną niedzielę prezydent Warszawy odpowiedział: „Ja uważam, że nie są to tylko kwestie dotyczące epidemii. Ja uważam, że takie organizacje jak ONR powinny być w Polsce zakazane.”

Przypomniał, ze wystąpił z takim wnioskiem „i cały czas prokuratura go bada od wielu, wielu lat”. „I uważam, że ludzie, którzy nawołują do nienawiści, którzy się odwołują do haseł, do ideologii, która ma znamiona faszyzmu, powinny być zakazane” – powiedział.

„I tego typu ludzie nie powinni nam kraść naszej tradycji niepodległościowej. Obchody powinny być organizowane przez państwo i samorząd, a nie przez samozwańczych organizatorów pokroju Bąkiewicza” – dodał.

„Niepodległość nie na sprzedaż”

Pod takim hasłem odbędzie się w Warszawie 11 listopada Marsz Nieodległości – poinformował we wtorek prezes zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Robert Bąkiewicz podkreślił, że choć wiele pokoleń Polaków walczyło o niepodległość, to jednak i dziś sprawa obrony suwerenności państwa polskiego jest aktualna. W jego ocenie, udział w marszu ma być wyrazem tego, że Polacy są nadal za suwerennym i niepodległym państwem polskim.

„Tego dnia odstawiamy na bok wszystkie spory polityczne”

– Pokażmy, że jesteśmy za państwem, które czuje się częścią Europy, bo zawsze byliśmy w Europie, byliśmy Europejczykami i częścią cywilizacji łacińskiej – powiedział. – Żebyśmy to głośno, jako polscy patrioci 11 listopada pokazali na ulicach naszej stolicy – dodał.

– Tego dnia odstawiamy na bok wszystkie spory polityczne i wszystkie flagi Unii Europejskiej. Wspólnie będziemy manifestować pod jedną biało-czerwona flagą – oznajmił wiceprezes zarządu stowarzyszenia Witold Tumanowicz.

polsatnews.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!