Afgańscy piloci wyszkoleni przez USA nie wrócą do Afganistanu

An Afghan Air Force A-29 Super Tucano soars over Kabul, Afghanistan, Aug. 14, 2015. The A-29 is the Afghan Air Force's latest attack airframe in their inventory. (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Larry E. Reid Jr., Released)

Afgańscy piloci i inny wyszkolony przez USA personel, którzy uciekli do Uzbekistanu i byli tam przetrzymywani w obozie przez około miesiąc, zaczęli opuszczać ten kraj w niedzielę. Nieoficjalne informacje wskazują, że mieli oni odlecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich –  podaje   agencja Reuters. Talibowie nalegali na powrót przeszkolonych pilotów do kraju, deklarując, że nie będą oni podlegali żadnym represjom. Piloci się jednak  nie zgodzili.

Agencja Reuters informowała wcześniej o napięciach, do których doszło w uzbeckim obozie, ponieważ afgańscy piloci obawiali się, że zostaną odesłani do Afganistanu, gdzie zostaną zabici przez talibów. Talibowie nalegali na powrót przeszkolonych pilotów do kraju, deklarując, że nie będą oni podlegali żadnym represjom. Mimo to piloci nie zgodzili się na powrót.

Medium poinformowało jako pierwsze, że piloci zaczęli opuszczać Uzbekistan. Departament Stanu USA i misja Uzbekistanu przy ONZ nie skomentowały sprawy.

Nie wiadomo co stanie się z 46 samolotami i śmigłowcami afgańskich sił zbrojnych, którymi piloci wylądowali wcześniej w Uzbekistanie. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że talibowie naciskali na Uzbekistan, by przekazał samoloty i personel.

15 sierpnia br. kontrolę nad stolicą Afganistanu    przejął ruch talibów  . W ciągu trwającej 10 dni kampanii zajmowali oni kolejne prowincje kraju, doprowadzając do całkowitego rozkładu systemu dotychczasowych rządów i podlegających mu sił zbrojnych. Wówczas afgańscy piloci wojskowi  uciekli łącznie kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami do sąsiedniego Uzbekistanu  .

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!