PiS robi z igły widły. Kłamstwo rządu wokół manewrów „Zapad-2021”

PiS robi z igły widły. Kłamstwo rządu wokół manewrów „Zapad-2021”

Nasi politycy dalej eskalują napięcie wokół manewrów „Zapad-2021” i straszą Polaków wojną z Rosją. W ciągu ostatnich dni zakłamanie i działania polityków przekraczają wszelkie granice!

We wtorek Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego – poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią. Jedną z przyczyn są manewry „Zapad-2021”, które odbędą się w dniach 10-16 września na terenie Rosji i Białorusi.

Rosyjscy i Białoruscy politycy nie ustają w podkreślaniu, że „Białoruś i Rosja nie zamierzają na nikogo napadać”. Dlatego ćwiczenie „Zapad-2021” nie jest wymierzono przeciwko innym krajom. Wspólne ćwiczenia sił zbrojnych obu państw mają pogłębić i usprawnić stopień ich interoperacyjności. W tym roku największy nacisk będzie położony na umiejętności kierowania i dowodzenia walką. W tym oddziaływania ogniowego oraz współpracy pomiędzy różnymi rodzajami wojsk i Sił Zbrojnych Republiki Białorusi i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Mówi się o zwiększeniu manewrowości i mobilności taktycznej pojedynczych oddziałów, jak i całych związków operacyjnych oraz taktycznych.

W białoruskiej części ćwiczeń ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Na Białorusi ćwiczenia będą się odbywać na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską.

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Wielokrotnie Szef resortu obrony Białorusi Wiktor Chrenin oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji deklarowali, że manewry będą otwarte. Z powodu tego na „Zapad-2021” zostali zaproszeni obserwatorzy międzynarodowi i dziennikarze na poligony.

Dla każdej armii świata najważniejszą czynnością czasu pokoju jest szkolenie. Odbywa się ono na różnych poziomach, od pojedynczego żołnierza do całych sił zbrojnych kraju lub szeregu państw jak ma to miejsce w czasie ćwiczeń międzynarodowych. W zależności od wielkości i skali ćwiczenia mogą odbywać się w jednym miejscu, a czasami w wielu równocześnie.

Może w takim razie nasi politycy się uspokoją, przestaną robić z igły widły i skorzystają z zaproszenia na „Zapad 2021”? W innym wypadku wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce, rezygnacja z zaproszenia i nawet kłamstwo w sprawie manewrów może wzbudzić wiele kontrowersji i pytań dotyczących prawdziwego celu działań partii rządzącej.

MAREK LIZAK

Więcej postów