Gigantyczny koszt misji afgańskiej

Gigantyczny koszt misji afgańskiej

Udział polskich żołnierzy w misji afgańskiej wyniósł prawie 6,5 mld złotych. Takie koszty ponieśliśmy w ciągu 19 lat wojskowej obecności w tym kraju – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Z danych udostępnionych „Rzeczpospolitej” przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że w latach 2002 -2006 podczas realizacji operacji Enduring Freedom wydatki resortu obrony narodowej wyniosły 108 mln zł, zaś w latach 2007 – 2014 nakłady na funkcjonowanie misji ISAF wyniosły 6 mld zł. „Natomiast wydatki na funkcjonowanie PKW od 2015 roku do 30 czerwca 2021 r. ukształtowały się na poziomie 387 mln zł” – poinformowała nas Wydział Prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oznacza to, że misja kosztowała ponad 6,49 mld złotych.

„Należy jednak podkreślić, że nie jest to kwota ostateczna. Z uwagi na system rozliczeń, następna aktualizacja możliwa będzie pod koniec października br.” – poinformowało dowództwo.

Dowództwo Operacyjne nie ujawniło informacji „ze względów bezpieczeństwa” o liczbie współpracowników Sił Zbrojnych ewakuowanych do Polski w czerwcu i wcześniej. Zapewniło nas też, że z Afganistanu został „ściągnięty do kraju cały sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy”. „Jednakże w procesie wycofywania, wytypowano asortyment, który ze względu na zużycie swojej docelowy normy eksploatacji został zutylizowany” – dodało Dowództwo Operacyjne.

W czerwcu po prawie 20 latach zakończyła się polska obecność wojskowa w Afganistanie. Chociaż teraz – na lotnisku w Kabulu, stacjonuje niewielki kontyngent wojsk specjalnych, który pomaga w ewakuacji współpracowników PKW. W sumie w misji wzięło udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. Przewinęło się przez nią ponad 500 sztuk sprzętu. W czasie misji zginęło 43 żołnierzy Wojska Polskiego oraz jeden pracownik cywilny (ratownik medyczny), a około tysiąca zostało poszkodowanych. Armia nie ujawnia kwoty strat w sprzęcie zniszczonym w czasie walk.

Rzeczpospolita

Więcej postów