Nowe 500+ nie dla wszystkich? Zasada równości na skraju

Nowe 500 nie dla wszystkich Zasada równości na skraju

Od przyszłego roku wchodzą nowe zasady wnioskowania o popularne świadczenie 500+. Obowiązek sprawdzenia wniosku przejmie ZUS na rzecz samorządów. RCL ma wątpliwości, czy nowe przepisy nie naruszają zasady równości.

Od 1 tycznia 2022 roku o 500+ opiekunowie będą wnioskować nie w swoich gminach, a w ZUS. Zmieni się nie tylko miejsce, ale i sposób składania dokumentu. Bowiem o świadczenie będzie można się ubiegać tylko drogą internetową.

Jak czytamy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, Rządowe Centrum Legislacji zauważa jeszcze jeden problem. Zmieni się również sposób poboru pieniędzy, bo z racji przeniesienia procedury do internetu, rodzice nie będą mogli już otrzymać gotówki do ręki. Świadczenie otrzymają na konto bankowe.

Zdaniem RCL w tej sytuacji może dojść do naruszenie zasady równości, która zagwarantowana jest w polskiej konstytucji. Jak zaznacza dziennik, RCL argumentuje to brakiem środków technicznych oraz umiejętności cyfrowych wśród niektórych rodziców, które mogą uniemożliwić im pozyskanie 500+ przy wnioskowaniu przez internet.

Natomiast przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej widzą plusy proponowanego rozwiązania. Ich zdaniem i tak już wielu rodziców wnioskuje o świadczenie przez internet, a przeniesienie całej procedury do sieci pozwoli na zachowanie w budżecie około 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

RCL wskazuje, że obywatel ma prawo odmówić wysyłania dokumentów drogą internetową. Według kodeksu pracy, na który powołuje się Rządowe Centrum Legislacji, doręczanie elektroniczne wiążę się z dobrowolnością orz możliwością rezygnacji.

Zmiana ośrodka wnioskowania z gmin na ZUS nie jest również na rękę wielu urzędnikom samorządowym. Od przyszłego roku aż 12 tys. pracowników zatrudnionych do obsługi świadczenia pożegna się ze swoim stanowiskiem.

money.pl

Więcej postów