Zakup Abramsów. Komisja nie będzie rozliczać Jarosława Kaczyńskiego

Zakup Abramsów. Komisja nie będzie rozliczać Jarosława Kaczyńskiego

Planowany zakup czołgów M1A2 Abrams wzbudził wiele kontrowersji. Opozycja wnioskowała, żeby przed Komisję Obrony Narodowej wezwany został Jarosław Kaczyński, ale szef komisji zapewnia, że wicepremier ds. bezpieczeństwa nie będzie musiał osobiście wyjaśniać swoich decyzji. – Komisja obrony nie może rozliczać Jarosława Kaczyńskiego, tylko urząd, który on sprawuje – zapowiedział Michał Jach z PiS.

Komisja Obrony Narodowej zajmie się kontrowersyjnym zakupem

Komisja Obrony Narodowej pod koniec lipca zdecydowała o wezwaniu na posiedzenie Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i obronności. Wniosek taki złożył wiceszef komisji Czesław Mroczek (KO), którego poparła większość komisji. Mroczek chce, by wicepremier Kaczyński wyjaśnił, na czym ma polegać zapowiedziany przez niego program rozbudowy i wzmocnienia sił zbrojnych, który jest przygotowywany i który ma być oparty na nowych rozwiązaniach ustawowych – Kaczyński informował o tym, ogłaszając zakup od USA czołgów Abrams.

Mroczek uzasadniając swój wniosek, podkreślił też, że planowany zakup czołgów Abrams przez Polskę wymaga opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej, który to warunek nie został spełniony. Dlatego, według niego, decyzja rządu o zakupie czołgów od USA jest nielegalna.

W lipcu, po tej decyzji komisji, jej przewodniczący Michał Jach zapowiedział, że sprawdzi w regulaminie, czy komisja ma prawo wezwać wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, „czy tylko – zgodnie z kompetencją – ministra obrony”.

Jach wyjaśnił, że Kaczyński jako wicepremier może wyznaczyć „kompetentną osobę” np. sekretarza lub dyrektora departamentu, który przedstawi komisji informację. – My nie rozliczamy Jarosława Kaczyńskiego, tylko urząd, którym on kieruje – dodał.

Czesław Mroczek w rozmowie z PAP zapowiedział, że będzie chciał ustalić termin posiedzenia komisji w jej prezydium podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na przyszły tydzień. Podtrzymał oczekiwanie zawarte we wniosku, zgodnie z którym komisja powinna usłyszeć informację wicepremiera Kaczyńskiego jako pierwszy punkt planu jej prac przyjętego na drugą połowę roku.

Odnosząc się do słów Jacha, że Kaczyńskiego może na posiedzeniu zastąpić osoba przez niego upoważniona, Mroczek ocenił, że skoro wicepremier Kaczyński „zapowiada wielki program modernizacji sił zbrojnych, o którym parlament i opinia publiczna nic nie wie, to dobrze by było, żeby potraktował to poważnie i nie zrzucał tego na kogoś innego”.

Kaczyński o zmianach w polskich Siłach Zbrojnych

Kaczyński oprócz zakupu Abramsów zapowiadał, że obecnie opracowywany jest program rozbudowy i „bardzo poważnego” wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe. – Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie – zakomunikował.

onet.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów