Rolnicy blokują drogę. Chcą rozmawiać z premierem o epidemii ASF. Grożą protestem w Warszawie

Rolnicy blokują drogę. Chcą rozmawiać z premierem o epidemii ASF. Grożą protestem w Warszawie

Zdaniem rolników rząd jest bierny wobec epidemii ASF, a to naraża ich na znaczne straty. Dlatego Agrounia protestuje w miejscowości Rękoraj koło Piotrkowa Trybunalskiego i blokuje drogę krajową nr 12.

Traktory i maszyny rolnicze blokują miejscowość Rękoraj koło Piotrkowa Trybunalskiego przy trasie S8, co może oznaczać poważne utrudnienia dla kierowców. Blokada potrwa dobę, a jutro, o ile nie dojdzie do spotkania z premierem, rozpocznie się kolejna część protestu. Jeżeli przez dwie doby premier nie spotka się z rolnikami, ci przyjadą blokować Warszawę. Mają zorganizować przejazd traktorów po ulicach stolicy.

Zdaniem rolników rząd jest bierny wobec epidemii ASF, a to naraża ich na znaczne straty. Dlatego zapowiedzieli, że będą blokować strategiczne drogi w całym kraju i powodować utrudnienia, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na swoje kłopoty.

– Teraz zamyka się w Polsce ponad 250 hodowli świń. Rząd nie robi nic. ASF idzie przez kraj jak walec – mówił w ubiegłym tygodniu lider Agrounii Michał Kołodziejczak. – Czujemy się oszukani. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał poseł Macierewicz, przyjechał poseł Telus. Szczególnie poseł Macierewicz powiedział, że potrzebuje tygodnia, wróci do rolników z rozwiązaniami, sytuacja będzie rozwiązana. Okłamał, nie wrócił, nie przyjechał – dodawał na konferencji przed Kancelarią Premiera. 

To kolejny protest rolników w ostatnim czasie. Do poprzedniego doszło na Półwyspie Helskim, gdzie rolnicy i rybacy zatrzymali ruch na drodze wojewódzkiej nr 216 we Władysławowie, czyli jedynej drodze prowadzącej przez półwysep. Rybacy domagali się odszkodowań od rządu Mateusza Morawieckiego za unijny zakaz połowu dorsza. 

tokfm.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!