Doradca sekretarza stanu USA: Kwestia koncesji TVN przyciąga uwagę samego prezydenta Joe Bidena

Przedłużenie koncesji dla nadawcy to priorytet Ameryki. Do tego stopnia, że ta kwestia przyciąga uwagę samego prezydenta – oświadczył Derek Chollet, doradca sekretarza stanu, w wywiadzie na „Rzeczpospolitej”. Całość wywiadu ma ukazać się w poniedziałek.

J esteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości. Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem  – powiedział Chollet. „To przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów” – dodał. Podkreślił, że kwestia przyciąga też uwagę samego prezydenta USA.

Powiedział, że „czołowe amerykańskie media śledzą tę sprawę”. „A dzieje się tak z powodu wagi, jaką mają dla nas relacje polsko-amerykańskie. Republikanie i demokraci zdają sobie sprawę z wartości tego sojuszu i chcą go utrzymać” – zaznaczył doradca sekretarza stanu USA.

„Los koncesji dla TVN24, to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie i jest to temat, który dziś poruszyłem z polskimi rozmówcami” – podkreślił.

Jak    pisaliśmy  , projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

  W ostatnim czasie   ambasada USA lobbowała w sprawie TVN24. Zabiegała o spotkanie z KRRiT, jednak ta stawiała twarde warunki. Spotkanie chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca br. – informowała „Rzeczpospolita”. Spotkanie jednak się nie odbyło. Medium dotarło do korespondencji między KRRiT i ambasadą. Wynika z niej, że ambasada USA chciała podjąć rozmowy w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24.

rp.pl / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!