Co dzieje się z obiecanymi reformami? Prace nad Polskim Ładem się ślimaczą

Dokładnie 100 dni – tyle czasu dał sobie rząd na przygotowanie 10 najważniejszych projektów w ramach Polskiego Ładu. 50 dni właśnie minęło i Fakt postanowił sprawdzić, jak rządowi idzie realizacja tej zapowiedzi. Używając młodzieżowego języka, można powiedzieć: szału nie ma.

Najwięcej obaw budzi reforma podatkowa, bo co do niej nawet w samym rządzie nie ma wciąż zgody. Czas leci, a Polacy czekają na konkrety.

Podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, zwolnienie emerytur do 2,5 tys. zł brutto z PIT, zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko – te wszystkie reformy zapowiedziano w ramach Polskiego Ładu.

– Mamy gotowe akty prawne – zapewniał premier Mateusz Morawiecki (53 l.), prezentując w połowie maja założenia nowego programu PiS. Kiedy jednak przyszło do realizacji tych obietnic, okazało się, że projekty trzeba doszlifować. Rząd dał sobie 100 dni. Minęła już połowa i co się okazuje?

Najsprawniej idzie Adamowi Niedzielskiemu (48 l.) – jego reformy, jak zniesienie limitów do specjalistów, już wprowadzono w życie. Nadgania też minister rodziny Marlena Maląg (57 l.), która wreszcie przedstawiła projekt ustawy wprowadzającej 12 tys. zł Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Polski Ład. „Pracownicy nie wiedzą, ile będą zarabiać w 2022 r”

Ale wyraźnie w tyle jest minister finansów Tadeusz Kościński (65 l.). Prace ślimaczą się, bo sprzeciw stawia wicepremier Jarosław Gowin (60 l.), który nie chce zgodzić się na podwyższanie danin dla przedsiębiorców. Najważniejszą reformę, zmian w podatkach, wicepremier Jarosław Gowin blokuje, bo chce lepszych rozwiązań dla prowadzących firmy. Tymczasem jeśli reforma ma wejść w życie od 2022 r., do końca listopada musi zostać uchwalona.

– Politycy zapewne zdążą ją przygotować, pytanie czy firmy będą mieć odpowiednio dużo czasu, by dostosować się do zmian. Także pracownicy nie wiedzą, ile tak naprawdę będą zarabiać od przyszłego roku – zwraca uwagę dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Polski Ład. Projekty tych reform miały być gotowe w 100 dni

• Zniesienie limitów do specjalistów – już obowiązuje

Reforma już została wdrożona 1 lipca, trudno jednak jeszcze ocenić, czy przyniosła efekty i czy kolejki do specjalistów są krótsze.

• Budowa domu do 70 mkw. bez formalności – jest projekt ustawy

Ma to sprawić, że budowanie będzie szybsze i tańsze – projekt ustawy jest już gotowy i właśnie został wysłany do konsultacji.

• Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – jest projekt ustawy

Na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy państwo ma wypłacić 12 tys. zł. Resort rodziny właśnie przedstawił projekt ustawy.

• Dotacje dla gmin i powiatów – już obowiązuje

Samorządy mają dostać od państwa pieniądze na nowe inwestycje. Już można wnioskować o te pieniądze.

• Większe dopłaty do paliwa dla rolników – jest już projekt przepisów

Kwota dopłaty ma wzrosnąć ze 100 do 1100 zł za hektar. Nowe przepisy są już przygotowywane.

• 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku – trwają prace nad projektem ustawy

Do tej pory rząd nie przedstawił projektu, który ma sprawić, że osoby z niższymi wynagrodzeniami dostaną wyższą pensję netto.

• Zwolnienie emerytur do 2500 zł z PIT – trwają prace nad projetem ustawy

To jeden z elementów reformy podatkowej, nad którym wciąż trwa dyskusja w rządzie.

• Więcej pieniędzy na służbę zdrowia – trwają prace nad projektem ustawy

Nakłady na zdrowie w ciągu 6 lat mają wzrosnąć do 7 proc. PKB. Projektu ustawy wciąż nie ujawniono.

• Mieszkanie bez wkładu własnego – trwają prace nad projektem ustawy

Rząd obiecywał dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jednak projektu ustawy dotąd nie przedstawiono.

• Centrum Nauki Kopernik w całym kraju – trwają prace nad przepisami

W powiatach miałyby powstawać centra nauki na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik – przepisów nie ma. Program ma być wdrożony już w IV kwartale.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!