Litwa: Rząd chce przenieść 1000 islamskich migrantów do polskiej miejscowości liczącej 500 osób

Rząd chce przenieść 1000 islamskich migrantów do polskiej miejscowości liczącej 500 osób

Litewskie władze chcą umieścić ośrodek dla migrantów w Dziewieniszkach. To miejscowość zamieszkana niemal w całości przez Polaków. Inicjatywie sprzeciwiają się mieszkańcy.

Protestujących mieszkańców tej litewskiej miejscowości wsparł m.in. Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Na spotkaniu w Dziewieniszkach pojawili się też m.in. poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska, przewodniczący Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Bogusław Rogalski czy redaktor naczelny portalu prawy.pl ks. Ryszard Halwa.

W Dziewieniszkach-litewskiej miejscowości zamieszkanej w niemal 100 proc. przez Polaków, rząd litewski chce osiedlić ponad 1000 islamskich imigrantów. Dla 500 osobowej polskiej społeczności oznacza to dewastację. To niezgodne z prawem międzynarodowym i traktatem polsko-litewskim. Zgodnie z traktatem polsko-litewskim, strony zobowiązały powstrzymać się od działań, które prowadziłyby do zmian narodowościowych na obszarach zamieszkanych przez mniejszości narodowe (Art. 15). Islamscy imigranci mają zostać ulokowani w budynku przylegającym do dwóch szkół, w tym polskiego gimnazjum im. A. Mickiewicza, w którym uczą się dzieci od 1 do 12 klasy. Polacy mieszkający w Dziewieniszkach liczą na pomoc polskiego rządu w tej sprawie

– napisała poseł Anna Maria Siarkowska.

twitter.com

Więcej postów