PiS wygra kolejne wybory, lecz rządzić nie będzie

Kwaśniewski: PiS wygra wybory, ale nie będzie rządzić

Aleksander Kwaśniewski uważa, że skutkiem afery mailowej powinny być dymisje zarówno Michała Dworczyka, jak i Mateusza Morawieckiego. Były prezydent w obszernym wywiadzie mówił również o szansach PiS na kolejne zwycięstwo w wyborach i zwrocie majątku żydowskiego przez Polskę.

Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że jego zdaniem afera mailowa powinna zakończyć się dymisją szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Były prezydent stwierdził również, że ten sam los powinien spotkać premiera Morawieckiego.

– Jeżeli w krajach skandynawskich pani wicepremier, płacąc służbową kartą za pieluszki, podała się do dymisji, to umówmy się, że pomylenie tych domen i stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa jest poważnym argumentem do dymisji szefa rządu – powiedział.

„Lex TVN” jak „strzelanie do muchy z kałasznikowa”

Zdaniem Kwaśniewskiego możliwe jest, że PiS, by przykryć aferę mailową, zdecydował się na ruch w postaci złożenia w sejmie projektu ustawy medialnej zwanej „Lex TVN”. Stwierdził, że jeśli faktycznie pojawił się taki pomysł, to „skóra mu cierpnie”. – To oznacza, że mając uciążliwą muchę na nosie, staramy się strzelać do niej z kałasznikowa – ocenił.

W opinii byłego prezydenta afera mailowa jest problemem, ale nie powinna „wywalić tego rządu”. – Został popełniony błąd i w cywilizowanym państwie minister, który popełnia taki błąd, składa dymisję – stwierdził.

Kwaśniewski o szansach PiS na zwycięstwo w wyborach

Kwaśniewski dodał również, że przy próbie przeprowadzenia przez Sejm tzw. „Lex TVN”, ważną rolę odegrać może Porozumienie. Jego zdaniem partia Jarosława Gowina weszła w rolę hamulca bezpieczeństwa dla zakusów PiS, ale to skończy się zapewne politycznym niebytem ugrupowania w przyszłości, o czym pisała również Wirtualna Polska.

W tym kontekście były prezydent ocenił również szanse PiS na wygraną w kolejnych wyborach. Kwaśniewski nie widzi szansy, by Zjednoczona Prawica mogła dalej funkcjonować z Jarosławem Gowinem na pokładzie. – PiS wygra kolejne wybory parlamentarne. Ale czy będzie miał większość pozwalającą rządzić? Wątpię – ocenił w wywiadzie dla „Rz”.

Polska powinna zwrócić mienie pożydowskie?

Aleksander Kwaśniewski odpowiadał również na pytania o zwrot mienia pożydowskiego, co wciąż jest ważnym tematem w polityce międzynarodowej. Jego zdaniem Polska ma duże argumenty za tym, by sprzeciwić się roszczeniom. – Polska jest krajem z najbardziej zmienionymi granicami po drugiej wojnie światowej, z Holokaustem i milionami ofiar – oczekiwanie, że zrobimy reprywatyzację typu Budapeszt czy Praga, jest całkowicie nierealistyczne.

Dodał jednak, że kiedy on był prezydentem Polska wciąż była „krajem na dorobku”. Zwrócił uwagę, że obecny kształt polityki socjalnej w Polsce sugeruje, że mamy wystarczające środki finansowe, by zastanowić się nad symboliczną dopłatą dla osób, które utraciły swój majątek w wyniku wojny.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!