Amerykańskie inwestycje w Polsce są zagrożone

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet odwiedzi w tym tygodniu Ukrainę i Polskę – podał Departament Stanu. Jednym z tematów rozmów mają być „wspólne obawy” dotyczące gazociągu Nord Stream 2.

Chollet, który pełni funkcję podsekretarza stanu i doradcy politycznego szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, będzie w Kijowie 20-21 lipca, a w Warszawie 21-23 lipca. Podczas wizyty ma on poruszyć „szereg kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego”.

Doradca Blinkena na Ukrainie i w Polsce. Rozmowy o Nord Stream 2 i Rosji

Na Ukrainie doradca Blinkena ma odbyć dyskusje na temat pomocy w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, a także kampanii antykorupcyjnej i reformach gospodarczych.

W Warszawie Chollet ma ponadto poruszyć temat „wspólnego przywiązania do demokratycznych wartości i instytucji z wysokimi przedstawicielami władz i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”.

Jak powiedział były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried, wizyta Cholleta jest jednym z sygnałów, że Waszyngton poważnie zareagował na polskie sygnały niezadowolenia z faktu braku konsultacji ws. Nord Stream 2.

Dodał zarazem, że administracja prezydenta Bidena z dużym niepokojem podchodzi do planów reformy ustawy medialnej, która ma zagrażać „największej amerykańskiej inwestycji w Polsce”, telewizji TVN. Fried dodał, że Chollet w ubiegłym miesiącu odbył też „dwie dobre rozmowy” z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem.

Derek Chollet odwiedzi Ukrainę i Polskę.

Więcej postów