Rosyjski myśliwiec Su-27 został w środę poderwany w celu przechwycenia strategicznego samolotu zwiadowczego Stanów Zjednoczonych nad Morzem Czarnym, podało Centrum Kontroli Obrony Narodowej Rosji.
Jak przekazała agencja prasowa Tass, Centrum Kontroli Obrony Narodowej Rosji podał, że rosyjski myśliwiec Su-27 został w środę poderwany w celu przechwycenia strategicznego samolotu zwiadowczego Stanów Zjednoczonych nad Morzem Czarnym.
14 lipca rosyjskie systemy kontroli przestrzeni powietrznej wykryły cel powietrzny nad Morzem Czarnym zbliżający się do granicy państwowej Rosji. Myśliwiec Su-27 z sił szybkiego reagowania obrony przeciwlotniczej Południowego Okręgu Wojskowego został poderwany , aby zapobiec naruszeniu rosyjskiej granicy państwowej, podało Narodowe Centrum Kontroli Obrony.
„Załoga rosyjskiego myśliwca zidentyfikowała cel powietrzny jako strategiczny samolot rozpoznawczy US Air Force RC-135 i śledziła go nad Morzem Czarnym” – czytamy w oświadczeniu.
Po tym, jak zagraniczny samolot zawrócił od granicy z Rosją, myśliwiec bezpiecznie wrócił na swoje macierzyste lotnisko, podało Narodowe Centrum Kontroli Obrony.
„Lot rosyjskiego myśliwca przebiegał w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej” – przekonuje w oświadczeniu strona rosyjska.
Jak informowaliśmy , rosyjskie dowództwo podniosło też po dwa myśliwce MiG-31 i Su-35 i wysłało je nad Morze Barentsa dla przechwycenia trzech amerykańskich bombowców. Akwen ten oddziela rosyjski Daleki Wschód od należącej do USA Alaski.
„Do naruszenia granicy państwowej Federacji Rosyjskiej nie dopuszczono” – poinformowało Narodowe Centrum Kierowania Obroną co sugeruje, że amerykańskie bombowce dopiero zbliżały się do rosyjskiej przestrzeni powietrznej, gdy zostały przechwycone przez rosyjskie myśliwce. RIA Nowosti twierdzi, że Rosjanom udało się zawrócić amerykańskie samoloty i powrócić do swoich baz.
Państwowa rosyjska agencja kończy swoją notkę twierdzeniem – „W ostatnim okresie aktywność zagranicznych samolotów zwiadowczych i dronów w pobliżu rosyjskich granic wyraźnie się zwiększyła. Ministerstwo Obrony niejednokrotnie wzywało zachodnich partnerów do rezygnacji z takich działań, ale reakcji brak.”
B-52H to bombowiec zaprojektowany jeszcze w latach 50 XX wieku do przenoszenia ładunków jądrowych. W efekcie rozwoju obrony broni rakietowej bombowce te zaczęły być stosowane jako nosiciel broni konwencjonalnej. Wysoki pułap jaki mogą one osiągnąć (14 300 m) umożliwiał stosowanie ich przeciwko państwom nie posiadającym zaawansowanej obrony przeciwpowietrznej, jak to było w czasie wojny w Wietnamie i w czasie pierwszej wojny przeciwko Irakowi. Siły zbrojne USA rozpoczęły już wycofywanie B-52H ze służby, ale proces ten potrwa do lat 40 XXI w.