Rosyjskie bombowce Tu-22M3 nad Morzem Czarnym w trakcie manewrów NATO [ VIDEO]

Dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 w towarzystwie myśliwców Su-30M2 ćwiczyły nad Morzem Czarnym w czasie, gdy w regionie trwały manewry morskie Sea Breeze-2021.

W środę rosyjski resort obrony poinformował, że dwa bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 w towarzystwie myśliwców Su-30M2 z Południowego Okręgu Wojskowego dokonały przelotu nad neutralnymi wodami Morza Czarnego.

„Dwa bombowce Tu-22M3 lotnictwa dalekiego zasięgu wykonały planowy lot w przestrzeni powietrznej nad neutralnymi wodami akwenu Morza Czarnego. Ubezpieczenie myśliwskie zapewniały załogi samolotów Su-30M2 z sił powietrznych i obrony powietrznej Południowego Okręgu Wojskowego” – podano w oficjalnym komunikacie. W tym czasie w regionie trwały duże natowskie ćwiczenia morskie Sea Breeze-2021.

Zaznaczono, że lot trwał łącznie około pięciu godzin. Według ministerstwa obrony Rosji, rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu prowadzi regularne loty nad neutralnymi wodami Arktyki, Północnego Atlantyku, Morzem Czarnym, Bałtykiem, a także nad Oceanem Spokojnym. Podkreślono też, że za każdym razem Rosjanie ściśle przestrzegają międzynarodowych zasad wykorzystywania przestrzeni powietrznej.

Bombowce wystartowały z bazy Biełaja w obwodzie irkuckim, natomiast myśliwce z Krymu.

Rosyjskie ministerstwo zamieściło też nagranie wideo, pokazujące lot bombowców strategicznych Tu-22M3 i myśliwców.

Opisywana akcja Rosjan to część wielkich,  niezapowiedzianych ćwiczeń powietrzno-taktycznych rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu  , z udziałem bombowców strategicznych Tu-160 i Tu-95MS. O ich rozpoczęciu poinformowano oficjalnie we wtorek nad ranem, mają potrwać do piątku 9 lipca br. Zaznaczono przy tym, że załogi mają przeprowadzić przebazowanie samolotów na lotniska operacyjne, tankowanie w powietrzu oraz bojowe użycie środków powietrznych przeciwko celom naziemnym na poligonach. Dodajmy, że tego rodzaju maszyny, jak również T-22M3 są uzbrojone w rakiety manewrujące o zasięgu do 3 tys. km.

Zdaniem części komentatorów, ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa strategicznego mają znaczenie w kontekście trwających na Morzu Czarnym manewrów morskich Sea Breeze 2021. W tym kontekście pojawiły się spekulacje o możliwym ćwiczeniu przez Rosjan pozorowanych ataków na okręty NATO, operujące na tym akwenie.

Zobacz:  Amerykański P-8 Poseidon przechwycony przez rosyjskie myśliwce nad Morzem Czarnym [ VIDEO] 

  Ria.ru   / Kresy.pl

FAKT.PL