Marek Suski o ustawie przeciw TVN: mieliśmy atak hakerski i to jest odpowiedź na zabezpieczenie Polski

Chodzi o uchronienie Polski przed wejściem na rynek medialny krajów, które są nam wrogie – powiedział poseł PiS Marek Suski, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy, która może zostać wykorzystana przeciwko telewizji TVN. Marek Suski stoi na czele grupy posłów PiS, która złożyła projekt.

– Funkcja mediów w czasach III Rzeczpospolitej wypełniana była bardzo jednostronnie i sądzę, że wiecie państwo, co mam na myśli. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, czy Polska powinna mieć instrumenty, które pomogą zapobiec przejęciu kontroli nad firmą przez firmę zagraniczną – mówił dziś Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Jak powiedział podczas konferencji Morawiecki, przepisy, o które zabiega grupa parlamentarzystów, mają „zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne podmioty zwłaszcza spoza europejskiego obszaru gospodarczego i wpływaniu na opinię publiczną, bez zgody polskiego regulatora”.

  O projekt nowelizacji ustawy pytany był także podczas rozmowy w TVN24 europoseł PiS Joachim Brudziński.   – Skupmy się na inwestycjach polskich. Nie znam szczegółów tej ustawy, ale wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, że należy przywrócić taką elementarną równowagę również kapitałową, jeśli chodzi o rynek medialny w Polsce – powiedział.

– Zapewniam pana redaktora, że Marek Suski nie złożyłby takiego projekty ustawy bez konsultacji i bez rozmów – dodał Brudziński.

   Szef Porozumienia był pytany dziś rano w TOK FM o projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który w nocy wpłynął do Sejmu.    – Ten projekt nie był z nami konsultowany. Dowiedziałem się o jego istnieniu dziś rano, jadąc na nasze zdalne spotkanie – poinformował Jarosław Gowin.

Gowin stwierdził, że „trudno popierać rozwiązanie, które mogłoby być wykorzystane do jakiegokolwiek ograniczania pluralizmu mediów”.

Jak wniesienie projektu o nowelizacji ustawy ma się do umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, która zakłada, że wszystkie projekty powinny być konsultowane? Wicepremier stwierdził, że „w tym przypadku to nie zadziałało”, jednak dodał, że ten konkretny projekt jest poselski, a nie rządowy.

   Mowa o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, a konkretnie przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.    „Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego,  pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (…) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego ” – czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

Przykładem takiego nadawcy jest Grupa TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Zarządza on jednak stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!