Kościół zabiera głos w sprawie szczepień przeciw COVID-19. “Szczepienie powinno być dobrowolne”

– Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw – przekazał abp Stanisław Gądecki.

Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne – zaznaczył w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

“Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjne za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi” – napisał abp Gądecki w oświadczeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

  Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:  

Zaznaczył, że “szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”.

Podkreślił, że “decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne”.

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 r., abp Gądecki napisał, że “szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym”.

Zapewnił jednocześnie, że “Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień”.

Przewodniczący KEP zaznaczył również, że “Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL