Ukraina: banderowskie pozdrowienie uznano za oficjalny element symboliki piłkarskiej

Hasło „Sława Ukrajini, herojam sława”, czyli banderowskie pozdrowienie, oficjalnie stało się elementem ukraińskiej symboliki piłkarskiej. Zdecydowała o tym Federacja Piłki Nożnej Ukrainy.

Przypomnijmy, że zgodnie z czwartkową decyzją UEFA, Ukraina ma usunąć z koszulek swojej reprezentacji piłkarskiej hasło „Herojam Sława”, będące częścią banderowskiego pozdrowienia. Uznano je za „ wyraźnie polityczne w swojej naturze”.Wcześniej skargę w tej sprawie złożyła Rosja. Oburzyło to prezesa Federacji Piłki Nożnej Ukrainy (UAF),  Andrija Pawełkę, który oświadczył  , że hasło „Herojam sława” jest „tradycyjnym piłkarskim pozdrowieniem” kibiców reprezentacji Ukrainy. Zapowiedział nie tylko, że będzie rozmawiał z UEFA ws. zmiany decyzji, ale również, że na najbliższym posiedzeniu komitetu wykonawczego UAF zostanie przedstawiony wniosek, by zatwierdzić statushaseł „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława ”jako oficjalnej symboliki piłkarskiej Ukrainy.

Rzeczywiście, decyzję w tej sprawie podjął w piątek 45-osobowy komitet wykonawczy UAF, który jednogłośnie zatwierdził propozycję Pawełki.

„Komitet Wykonawczy zatwierdził oficjalny, piłkarski status haseł „Sława Ukrajini!” i „Herojam sława!”, które już od wielu lat są pozdrowieniem dla milionów naszych kibiców w naszym kraju i na całym świecie. Na wszystkich meczach naszej reprezentacji!” – poinformował na Facebooku Andrij Pawełko. Przy tej okazji zatwierdzono też tzw. duży herb UAF w postaci mapy Ukrainy, wraz z Krymem i całością Donbasu, z tryzubem w centrum.

„Unikalny, narodowy kod piłkarski, jakie mają w sobie te atrybuty, zjednoczył wszystkich Ukraińców, z różnych regionów Ukrainy i naszych rodaków z różnych krajów i kontynentów” – oświadczył szef UAF. „Gratulacje dla całej piłkarskiej Ukrainy z okazji tej historycznej decyzji!”.

Swój wpis zakończył, podobnie jak wcześniejsze, banderowskim pozdrowieniem: „Sława Ukrajini! HEROJAM SŁAWA!” [podkr. oryg. – red.].

W sprawie wcześniej wypowiedziała się kancelaria prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. W swoim komentarzu Biuro Prezydenta Ukrainy oświadczyło, że hasło „Sława Ukrajini” nie może wzbudzać żadnych zastrzeżeń, a odezwa „Herojam Sława” jest zapisana „w duszy każdego Ukraińca”.

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek  organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!”   jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane zaogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Dodajmy, że w dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła,  dyplomaci USA przywdziali te koszulki   wyrażając dla nich aprobatę.

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się    oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji  .

Przeczytaj:  Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”  

  Facebook   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*