Hymn, godło i flaga do poprawki. Rząd szykuje duże zmiany

do poprawki

Rząd pracuje nad zmianami w godle narodowym, hymnie państwowym oraz fladze. Ustawa ma być gotowa jesienią – donosi „Rzeczpospolita”.

W ostatnim kwartale tego roku resort kultury ma zakończyć prace nad nową ustawą o symbolach państwowych. Tak wynika z harmonogramu pracy legislacyjnych rządu. Prace nad zmianami trwają od 2017 r. Prawo, które obecnie reguluje kwestię godła, a raczej herbu narodowego, hymnu i flagi zwyczajnie się zestarzały. Przepisy i załączniki nie pasują do rozwoju nauki i techniki. Sprawa dotyczy, np. orła.

– Jego przydatność jest żadna. Wiele lat temu ten załącznik ukazał się w dzienniku ustaw w wersji papierowej i by pozostać w zgodzie z prawem, trzeba by używać wyłącznie jego skanu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant specjalizujący się w symbolice państwowej.

W efekcie wiele urzędów centralnych i samorządowych używa różnego rodzaju herbów Polski – zbliżonych, ale nie identycznych. Resort chce położyć temu kres. Ministerstwo chce przedstawić profesjonalne pliki z orłem nie tylko w wersji podstawowej, ale też np. czarno-białej obrysowej. Nie obędzie się jednak bez korekty herbu, bo zdaniem wielu specjalistów nie spełnia on wymogów heraldyki. Często wymienianymi błędami są braki prześwitów w koronie i zabarwienie na złoto jedynie szponów orła, a nie całych nóg do linii upierzenia. Czy nowa ustawa poprawi to? Pytany przez „Rz” resort nabiera wody w usta i każe czekać na projekt ustawy, który ma niebawem trafić do konsultacji społecznych.

Karmazyn, czy cynober?

Polska flaga składa się z dwóch kolorów – białego (jego heraldyczna nazwa to srebrny) oraz czerwonego. Obecnie nie wiadomo, jaki kolor czerwieni jest prawidłowy. Prawo do definicji koloru posługuje się systemem CIELUV, wprowadzonym w… latach 60. Obecnie zakłady graficzne stosują bardziej precyzyjne odwzorowania. Dlatego pojawił się problem, czy na fladze powinna być czerwień zbliżona do karmazynu, czy cynobru.

Hymn – nowe opracowanie

Zmiany czekają także nasz hymn narodowy. Mazurek Dąbrowskiego od 1927 roku ma cztery zwrotki i refren. Tak też pozostanie. Obecnie prawnie usankcjonowane są tylko opracowania na głosy i fortepian. Brakuje oficjalnych partytur na orkiestrę.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Ręce precz od hymnu,godła i flagi.Już na banknocie 200zł orzeł spiczywa w trumnie z zamkniętymi oczyma.Proszę sprawdzić. Czego dotkną to klapa i pośmiewisko.Tak było z ustawą o IPN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*