Jak na państwowe posady wracali członkowie „układu wrocławskiego”

W państwowych spółkach znaleźli pracę znajomi i współpracownicy byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza, Roberta Pietryszyna i Adama Hofmana – osoby z „układu wrocławskiego”. O sprawie pisze dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”.

Gdy we wrześniu 2016 r. doszło do dymisji ówczesnego ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza, razem z nim ze stanowiskami pożegnać musieli się nominowani przez niego ludzie, m.in. Robert Pietryszyn, wówczas prezes Grupy Lotos, a wcześniej członek zarządu PZU. Sieć połączeń między nimi kilka miesięcy temu odkryła „GW” i nazwała „układem wrocławskim”.

Innym członkiem „układu wrocławskiego” jest Adam Burak, dziś wiceprezes Orlenu odpowiedzialny za komunikację i marketing. W latach 2012-16 był szefem marketingu w zarządzanej przez Pietryszyna samorządowej spółce Wrocław 2012, a po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r. przeszedł wraz z Pietryszynem do PZU, a potem do Lotosu. Następnie związał się z agencją R4S Adama Hoffmana, a następnie rozpoczął współpracę z Energą kierowaną wówczas przez Obajtka. Wraz z nim przeniósł się w 2018 r. do Orlenu – uważa „GW”.

Obajtek wyciągnął pomocną dłoń również do zdymisjonowanego ministra Jackiewicza, który od lutego 2018 r. jest zatrudniony w czeskiej spółce Unipetrol należącej do polskiego koncernu.

Intratne zatrudnienia znalazło jeszcze kilka osób z najbliższego otoczenia Jackiewicza. Jak się okazuje, w spółkach należących do zarządzanego przez Obajtka paliwowego giganta zatrudnienie znalazło kilku menedżerów związanych wcześniej z ludźmi „układu wrocławskiego”. Więcej o tym przeczytać można w dzisiejszej „Wyborczej”.

Kto należy do „układu wrocławskiego”?

Biznesowa grupa powstała wokół byłego rzecznika PiS Adama Hofmana obsadziła państwowe spółki tak gęsto, że zajęły się nią CBA i prokuratura – donosiła w kwietniu „Wyborcza”.

Dawid Jackiewicz – minister skarbu w rządzie Beaty Szydło (2015-2016), były poseł i europoseł PiS, dziś pracujący w należącej do Orlenu czeskiej spółce Unipetrol

Robert Pietryszyn – były prezes Lotosu (od maja do listopada 2016 r.), dziś partner agencji R4S

Adam Burak – w 2016 r. szef marketingu PZU, następnie, dzięki Pietryszynowi, trafił do Lotosu, stamtąd w 2017 r. do Energi (kierowanej już przez Daniela Obajtka), a w 2018 r. – na stanowisko wiceprezesa Orlenu

Mariusz Antoni K. – były poseł PiS, od 2019 r. podejrzany o korupcję w jednym procesie z Bartłomiejem Misiewiczem (zgodził się na publikację danych osobowych)

Zbigniew Girzyński – poseł PiS, były współpracownik R4S

były agent CBA w delegaturze we Wrocławiu („Gazeta Wyborcza” opisuje go jako Piotra S. – imię i nazwisko zostały zmienione)

Radosław Tadajewski – biznesmen i znajomy Hofmana oraz Pietryszyna

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*