Na zachód Rosji trafią pociski hiperdźwiękowe Kinżał. W grę wchodzi Kaliningrad

Kinżał

Rosyjski Zachodni Okręg Wojskowy wzmocnią pociski Kinżał (Kindżał) o prędkości hiperdźwiękowej – podał w poniedziałek dziennik „Izwiestija”. Nie wiadomo, gdzie dokładnie pociski zostaną rozmieszczone, ale kierunek zachodni ma być jednym z priorytetowych.

„Jednym z najbardziej priorytetowych kierunków w rozmieszczaniu najnowszych kompleksów hiperdźwiękowych ma być kierunek zachodni” – zapowiadają „Izwiestija”. Decyzję o wysłaniu Kinżałów do Zachodniego Okręgu Wojskowego podjęło ministerstwo obrony Rosji. Rozmówcy „Izwiestii” nie wymienili konkretnych terminów; według gazety nowe egzemplarze uzbrojenia będą trafiać do jednostek zgodnie z tempem ich produkcji.

Do tej pory w pociski Kinżał wyposażone były tylko siły Południowego Okręgu Wojskowego. Na początku 2021 roku przedstawiciele sił zbrojnych Rosji mówili o planach wyposażenia w te pociski pułku lotniczego w Kansku, mieście w Kraju Krasnojarskim na Syberii. Sztab generalny sił zbrojnych Rosji informował ze swej strony o przeprowadzonych z użyciem Kinżałów ćwiczeniach wojskowych w Arktyce. Pociski miałyby trafić w przyszłości do Floty Północnej.

„Inne kraje rozwinięte pod względem wojskowym dopiero przymierzają się do stworzenia takich systemów. Żadne państwo nie ma – jak się uważa – niezawodnej obrony przez rakietami hiperdźwiękowymi” – podkreślają „Izwiestija”.

Komentator wojskowy Wiktor Murachowski powiedział gazecie, że w przeciwieństwie do systemu rakietowego Iskander, którego przerzucenie wymaga pewnego czasu, pocisk Kinżał może być przerzucony dosłownie w ciągu godzin w jakikolwiek punkt Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje m.in. sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki, regiony Rosji graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

O posiadaniu przez Rosję pocisków Kinżał, jednego z kilku rodzajów najnowocześniejszej rosyjskiej broni, prezydent Władimir Putin po raz pierwszy mówił w orędziu do parlamentu w marcu 2018 roku. Pocisk kierowany powietrze-ziemia Kinżał (Kindżał) o prędkości hiperdźwiękowej – zdaniem ekspertów wojskowych – jest modyfikacją taktyczno-operacyjnej rakiety balistycznej Iskander.

Putin mówił w orędziu, że Kinżał może osiągać prędkość 10 razy większą niż prędkość dźwięku i razić cele na odległość do ponad 2 tys. kilometrów przy użyciu głowic konwencjonalnych bądź nuklearnych.

FORSAL.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*