Wymiana ataków rakietowych między Izraelem i Syrią

Wymiana ataków rakietowych między Izraelem i Syrią

W czwartek nad ranem pocisk rakietowy wystrzelony z Syrii spadł w rejonie pustyni Negev – informuje armia izraelska. Armia izraelska nie ujawniła czy syryjski pocisk wyrządził jakieś zniszczenia. W odpowiedzi zaatakowane zostały cele w Syrii.

Wcześniej syreny ostrzegające przed atakiem zawyły w rejonie Dimona, na pustyni Negev, gdzie znajduje się otoczony atmosferą tajemnicy izraelski reaktor jądrowy.

Według izraelskich mediów, wybuchy dały się słyszeć także w środkowej części Izraela.

Syryjska agencja prasowa SANA poinformowała o izraelskim ataku z rejonu Wzgórz Golan w czwartek nad ranem. Celem ataku miały być przedmieścia Damaszku. – Obrona przeciwlotnicza przechwyciła rakiety i zniszczyła większość z nich – głosi komunikat agencji.

Do incydentów doszło – jak zauważa Associated Press – w okresie narastającego napięcia między Izraelem i Iranem, który oskarża Izrael o uszkodzenie swojego ośrodka nuklearnego w Natanz i zapowiedział odwet.

Izrael nie ustosunkował się oficjalnie do tych oskarżeń, ale nie wykluczył swojego zaangażowania. Strona izraelska oskarża Iran o dążenie do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran zaprzecza i wysuwa podobne oskarżenia pod adresem Izraela.

Izraelski program nuklearny ma być realizowany – jak się przypuszcza – właśnie w Dimona. Oficjalnie Izrael nie zaprzecza ani nie potwierdza, że dysponuje bronią nuklearną.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*