Państwo nie potrafi ochronić nawet danych osobowych funkcjonariuszy służb, więc jak może dbać o bezpieczeństwo naszych?!

Państwo nie potrafi ochronić nawet danych osobowych

Niebezpiecznik.pl ujawnił, że doszło do potężnego wycieku danych osobowych m.in. funkcjonariuszy CBŚP. Były szef CBA skomentował tę aferę.

Każdy mógł pobrać plik Excela zawierający dane osobowe ponad 20 000 funkcjonariuszy publicznych; policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej (także ochotniczej), Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, a nawet SOK-u czy Służby Więziennej – informuje Niebezpiecznik.pl

Plik z danymi zawierającymi numery PESEL, numery telefonów, adresy mailowe oraz dokładne adresy zamieszkania, został udostępniony przez pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Użytkownik, który trafił na plik, poszukiwał informacji o szczepieniach. Jak pisze portal, na podstawie konstrukcji i budowy pliku można wywnioskować, że jest to lista funkcjonariuszy i pracowników zgłoszonych do szczepień.

Wyciek danych PESEL-i i adresów zamieszkania, to nie tylko możliwość wzięcia na taką osobę kredytu. W przypadku funkcjonariuszy policji, a w szczególności Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) jest to związane z realnym zagrożeniem życia. To ludzie zwalczający najgroźniejszą przestępczość, rozbijający zorganizowane struktury przestępcze często działając pod przykryciem. Takie informacje mogą posłużyć przestępcom do zemsty czy szantażu. Mogą nawet sparaliżować działania policji.

To absolutny skandal. Jeśli w ten sposób wyciekają dane funkcjonariuszy, czyli osób, które powinny być szczególnie chronione, to jak mają się czuć pozostali obywatele? – pyta w rozmowie z Money.pl były szef CBA Paweł Wojtunik.

Paweł Wojtunik wyraża nadzieję, bo w sumie tylko to pozostało, że wśród danych które wyciekły, nie ma namiarów na funkcjonariuszy operacyjnych czy działających pod przykryciem. Jeżeli jednak takie osoby są na liście, to oznacza ich pełną dekonspirację.

CROWDMEDIA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*