Polska współpracuje z Unią Europejską w sprawie „paszportu covidowego”

paszportu covidowego

Unia Europejska chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita” i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez „Rz” wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

Dziennik zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić „paszport covidowy” dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

– Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z „paszportem covidowym” są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki” – wyjaśnia gazeta.

Przypomina też wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytany w czwartek, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że „rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym”, a problemem jest dostępność szczepień.

Paszport covidowy. Kiedy uruchomienie systemu?

Według dziennika dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE. „Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały COVID-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie” – twierdzi gazeta.

Według niej paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto „UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać”.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy „Rz”, że „Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 r. systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych”.

ONET.PL

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Paszport covidowy? Czy ja dobrze rozumiem? Znaczy będzie to jawna i legalna dyskryminacja? Następny będzie paszport przynależności do właściwej partii politycznej, potem wiary w jedynego właściwego Boga??? Co tu się dzieje, nie wierzę w to co widzę, uszczypnijcie mnie bo nie wierzę że to się dzieje ma prawdę

Komentowanie jest wyłączone.