Nowe radary dla polskiej meteorologii

Nowe radary dla polskiej meteorologii

Spółka Leonardo Germany GmbH dostarczy Polsce, która chce zmodernizować swoją sieć radarów meteorologicznych, 10 magnetronowych radarów pogodowych pracujących w paśmie C. To kolejny kontrakt, który umacnia pozycję koncernu Leonardo, jako producenta urządzeń ze styku meteorologii i lotnictwa, rozwijanych w ramach programu badawczego w zakresie europejskiego Zarządzania Ruchem Lotniczym SESAR JU.

Leonardo Germany GmbH, spółka zależna koncernu Leonardo, podpisała ostatnio szereg nowych kontraktów międzynarodowych na dostawę radarów pogodowych. W sumie wiodący dostawcy usług meteorologicznych z prawie 100 krajów na całym świecie zamówili już ponad 500 radarów meteorologicznych z najwyższej półki typu Meteor.

Nowe kontrakty obejmują umowy podpisane z wieloletnimi partnerami koncernu Leonardo w Europie. Jest wśród nich również Polska, która w ramach modernizacji swojej sieci radarów meteorologicznych POLRAD, wybrała spółkę Leonardo Germany na dostawę 10 magnetronowych radarów pogodowych pracujących w paśmie C.

Nie tylko Polska

Sieć POLRAD składa się z ośmiu radarów dopplerowskich, czyli wykorzystujących tzw. zjawisko przesunięcia dopplerowskiego wywołanego ruchem obiektów, od których następuje odbicie, działających w pasmie C.

Także Météo France, francuska krajowa służba meteorologiczna, złożyła zamówienia na magnetronowy radar pogodowy pracujący w paśmie S dla swojego zamorskiego departamentu Reunión. Również norweska służba meteorologiczna MET Norway wybrała, tak jak Polska, magnetronowy radar pogodowy pracujący w paśmie C.

Kolejny kontrakt Leonardo podpisał z klientem na Bliskim Wschodzie, który zamówił 5 mobilnych systemów radarów pogodowych Leonardo pracujących w paśmie X. Ponadto radary pogodowe spółki zostały ostatnio wybrane także przez klientów w obu Amerykach i w regionie Azji i Pacyfiku.

Na styku lotnictwa i meteorologii

Koncern Leonardo zdobył też ważny kontrakt na styku meteorologii i lotnictwa w ramach programu badawczego pn. Wspólne Przedsięwzięcie w zakresie Zarządzania Ruchem Lotniczym w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej SESAR JU (Single European Sky ATM Research Joint Undertaking).

Meteorologia stanowi kluczowy pakiet prac w ramach projektu WAVE 3, dzięki czemu opracowana zostanie koncepcja działania bezzałogowych usług kosmicznych oraz wymiany informacji z systemami zarządzania ruchem lotniczym.

W ramach projektu opracowane zostaną usługi meteorologiczne dla działań dronów. Projekt będzie działał do roku 2022. Firma i jej partnerzy pozyskali wszystkie cztery projekty WAVE 3 w ramach programu badań i innowacyjności SESAR 2020 finansowanego z budżetu Unii Europejskiej Horizon 2020.

Nowy system meteo Leonarda

Spółka Leonardo Germany poczyniła postępy w zakresie oprogramowania meteorologicznego, które stanowi podstawę ekspansji koncernu Leonardo w tym sektorze rynku. Poszerzyła portfolio wprowadzając najnowocześniejszy system lidarowy Dopplera SKIRON3D, który może mierzyć siłę wiatrów oraz wykrywać niebezpieczne zjawiska wiatrowe, jak uskoki i porywy wiatru, turbulencje oraz prądy zstępujące o dużej sile.

WNP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*