Kto ma członka PiS w rodzie, tego bieda nie zabodzie

Tak można strawestować znane powiedzenie. Tym razem mowa o małżeństwie Sobolewskich. Krzysztof Sobolewski jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, a jego żona – odkąd Obajtek objął władzę w Orlenie – dostała dyrektorski stołek i dwa członkostwa w radach nadzorczych.

Krzysztof Sobolewski pochodzi z Podkarpacia, od 2019 r. jest posłem z Rzeszowa. Ale już od lat pracuje w centrali PiS na Nowogrodzkiej. Jest zaufanym człowiekiem Joachima Brudzińskiego, dawniej szefa komitetu wykonawczego partii. Sobolewski przejął po nim stanowisko, gdy Brudziński został europosłem.

Jako dyrektor zarządzający odpowiada za regiony PiS i wysyła w teren polecenia Kaczyńskiego. Od lat jest także pełnomocnikiem wyborczym partii, a w 2020 r. był pełnomocnikiem komitetu wyborczego Andrzeja Dudy. Oprócz tego zasiada w 2 radach nadzorczych: szpitala klinicznego im. Józefa Brudzińskiego w Warszawie oraz klubu siatkarskiego Chemik Police. Właścicielem klubu jest Fundacja grupy Azoty Police, a sama Grupa Azoty jest kontrolowana przez państwo. Od lipca 2019 r. jest w radzie Fundacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, której ostatnio przewodniczy.

 

Kariera jego żony przyspieszyła na dobre od ślubu w maju 2017 r. W uroczystości uczestniczył sam Jarosław Kaczyński i była to nobilitacja równa przedstawieniu kogoś królowi w czasach feudalnych. Najlepszym dowodem jest to, ze przed ślubem Sylwia Sobolewska była urzędniczką w inspekcji handlowej w Szczecinie, a teraz zarabia kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie.

Już po wygranych wyborach przez PiS została Wojewódzkim Inspektorem Handlowym w Szczecinie. W dwa dni po wyborach parlamentarnych 2019 r. napisała na Facebooku: „życie jest piękne, gdy żyć się umie, gdy jedno serce drugie rozumie…”. Czy na pewno chodziło o miłość?

Tuż po ślubie, jeszcze w maju 2017 r. została członkiem rady nadzorczej Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. W latach 2018-20 zasiadała w radach nadzorczych PKO TFI i Centrum Badań Jakości. Porzuciła inspekcję handlową i obecnie pracuje jako kontroler zgodności w PFR Nieruchomości. Nowe możliwości otworzyły się przed nią, gdy prezesem Orlenu został Daniel Obajtek. Dostała wtedy stanowisko dyrektora działu systemów zarządzania i ryzyka korporacyjnego oraz weszła do rad nadzorczych dwóch spółek, których właścicielem jest xOrlen: Anwilu i Orlen Paliwa.

Wyborcza wysłała do koncernu oraz do Krzysztofa Sobolewskiego pytania o konkurs na stanowisko, jakie objęła pani Sobolewska oraz o autora decyzji obsadzenia jej w radach nadzorczych. W odpowiedzi Orlen napisał, że ze względu na Rodo „nie udziela szczegółowych informacji na temat spraw personalnych”.

Ani Krzysztof Sobolewski, ani nikt inny nie udzielił Wyborczej odpowiedzi na żadne z pytań.

KODUJ24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*