Kaczyński o wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej

Kaczyński o wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej

Rocznica katastrofy smoleńskiej to nie powinna być data, która determinuje moment ujawnienia prawdy. Można ją ujawnić wtedy, gdy mamy ją już na pewno i gdy nikt, kto myśli racjonalnie, odwołuje się do racjonalnych argumentów, nie będzie w stanie jej podważyć – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania zorganizowanego na portalu Albicla.com. Nadmienił, że raport komisji Antoniego Macierewicza „czeka już tylko na podpis”.

– Mój śp. brat powiedział kiedyś, że cywilizacja chrześcijańska jest cywilizacją najbardziej życzliwą człowiekowi ze wszystkich, jakie w dziejach ludzkości powstały. Ta cywilizacja jest dzisiaj atakowana, ale można ją obronić. Można tworzyć nie tylko w Polsce, ale w znacznie szerszym wymiarze, front obrony tej cywilizacji. Ten front może zwyciężyć, trzeba go budować – ocenił prezes PiS, cytowany przez portal Niezalezna.pl.

Polityk pytany o „zagrożeniu narzucenia Polsce ideologii gender i LGBT” odpowiedział, że „póki my rządzimy, to nam niczego nikt nie narzuci”. – Wierzę, że w pewnym momencie, także na Zachodzie nastąpi otrzeźwienie. Są tam też siły, które są przeciwne, ale które są dzisiaj zastraszone i są ciche, ale one są w dalszym ciągu bardzo liczne i potężne – mówił.

Kaczyński był też pytany o sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. – To, że w koalicji są różnice zdań, nie ma żadnego znaczenia. Od tego jest kierownictwo koalicji, by pewne sprawy łagodzić i szukać rozwiązań, i to robimy. Jesteśmy nastawieni, by ta kadencja trwała do jesieni 2023 r., do konstytucyjnego terminu wyborów i wierzymy, że nam się to uda, niezależnie od tego, że wybuchy emocjonalne i ambicjonalne poważnie nam w tym przeszkadzają – powiedział.

Zapytany o Pawła Kukiza i o to, czy „ma on przyszłość w koalicji Zjednoczonej Prawicy”, wicepremier odpowiedział: „Rozmawiamy, to mogę potwierdzić”. – Pojawiły się w mediach takie informacje, z których by wynikało, że ta rozmowa, to pierwsza czy jedna z niewielu rozmów. Takich rozmów było już bardzo wiele. W tej chwili można powiedzieć, że z Pawłem Kukizem dobrze się znamy – stwierdził.

Klubowicze „Gazety Polskiej” pytali prezesa PiS także o wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński stwierdził, że raport podkomisji Antoniego Macierewicza „czeka już tylko na podpis”.

– Pozwolę sobie przestrzec przed jednym – nie należy tutaj myśleć rocznicami. My się zbliżamy w tej chwili do 11. rocznicy, ale to nie powinna być data, która determinuje moment ujawnienia prawdy – powiedział.

Następnie wyjaśnił, że „prawdę można ujawnić wtedy, gdy mamy ją już na pewno i gdy nikt, kto myśli racjonalnie, odwołuje się do racjonalnych argumentów, nie będzie w stanie jej podważyć”. – To jest moment właściwy. On może być bliski rocznicy, to może być rocznica, ale też zupełnie inna data, bo nie o to chodzi. Rocznica jest datą dla uroczystości, pamięci, a jeśli chodzi o ujawnienie prawdy to przede wszystkim ważna jest merytoryczna część tego całego procesu, który do tej prawdy prowadzi – podkreślił.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*